Секрети дизайну. Динаміка і динамічну рівновагу

Секреты дизайна. Динамика и динамическое равновесие

Нам, сучасним людям, здається, що ми знаємо все. Це попередні покоління дивувалися молекул, а нам вже і атомів мало. Але от парадокс, є секрети про яких люди попередніх поколінь знали, а ми не можемо їх розгадати. Наприклад, секрети японських мечів. Ми досліджували як влаштовані мечі і розібрали їх до атомів, але повторити не змогли. Тому що головні секрети криються в дрібницях про яких знали майстра і зберегли в таємниці.

Свої секрети є і в дизайні, і вони також криються в дрібницях. Але ці дрібниці складають основу багатьох дизайнерських шедеврів, як стародавніх так і сучасних. Про секрети декількох розповімо в цій статті — про динаміку, про візуальному векторі і про динамічній рівновазі. І оскільки наш блог про дизайн інтер’єрів, то на інтер’єрах зупинимося детальніше.

Що таке динаміка, візуальний вектор і динамічну рівновагу в дизайні

Динаміка і візуальний вектор

Спочатку розберемося з визначенням, що таке динаміка і візуальний вектор в дизайні.

Динаміка в дизайні — візуальне відчуття руху, що створюється елементами дизайну: формами, малюнками, візуальними ефектами. Візуальне відчуття означає, що рух мається на увазі, а фізичного переміщення не відбувається. Коли відчуття рух спрямована в певний бік, то воно утворює візуальний вектор.

При створенні цієї статті знадобилося ще один поділ визначення динаміки — динаміка візуальна і динаміка візуально-чуттєва, для простого і зрозумілого пояснення цього ефекту. Якщо вам наше пояснення сподобається, то вважайте це авторством.

Динаміка візуальна. Утворюється рухом погляду при розгляданні чого-небудь.

Візуальні сприйняття у людей різні і вони залежать від індивідуальності людини і традиційності. Наприклад, при візуальному сприйняття динаміки у європейців, традиційним вважається, рух погляду зліва направо, при розгляданні зображень або об’єктів. Такий порядок сприйняття відбувається від звичного руху погляду при читанні. Але, людина, яка традиційно читає справа наліво сприйме по-іншому.

Вертикальні і горизонтальні лінії, і предмети строгих форм, утворюють статичний вид без динаміки і візуального вектора. При розгляданні погляд зупиняється або перескакує на інший об’єкт:

Секреты дизайна. Динамика и динамическое равновесие

 

Похилі і хвилясті лінії — створюють слабке або первинне відчуття динаміки. При розгляданні погляд легше переміщується і ковзає по лініях:

Секреты дизайна. Динамика и динамическое равновесие

Динаміку можна посилити, а візуальний вектор змінити. Якщо над похилою лінією розмістити куля, то, в природному візуальному сприйнятті, він буде скочуватися, що посилить напрямок вектора вниз. Підйом кулі вгору візуально не сприймається — протиприродно, тому напрямок вектора на малюнку праворуч змінюється:

Секреты дизайна. Динамика и динамическое равновесие

Динаміка візуально-чуттєва. Чуттєва динаміка утворюється з елементів, які не мають сильних візуальних напрямків, але мають на увазі.

До візуально-чуттєвого динамічного елементу відноситься погляд. Напрям погляду створює візуальний вектор:

Секреты дизайна. Динамика и динамическое равновесие

 

Малюнки і форми імітують рух і напрямок руху створюють сильний візуальний вектор:

Секреты дизайна. Динамика и динамическое равновесие

 

Прямокутний вертикальний стовп — статичний елемент, але якщо, на нього надіти крону і зробити схожим на дерево, то утворюється чуттєвий візуальний вектор, який направить нас вгору, як і росте дерево в природі:

Секреты дизайна. Динамика и динамическое равновесие

 

 

Візуально-чуттєву динаміку і візуальний вектор створюють малюнки або елементи, які в природному стані створюють спрямований рух: вода стікає вниз, вогонь горить вгору, дим прагне вгору.

 

Завдання динаміки і візуальних векторів — спрямувати погляд і створити візуальне сприйняття спрямованого руху.

 

Динамічна рівновага

Два протилежних візуальних вектора створюють динамічну рівновагу. Рівновага може бути в рівній динаміці або з перевагою одного з векторів:

Секреты дизайна. Динамика и динамическое равновесие

Динамічна рівновага створює гармонійність в загальній композиції.

 

Тренування

Закріпимо знання. Подивіться де на картинках: статика, слабка динаміка, сильна динаміка, рівновагу — і, який візуальний вектор створює кожен окремий малюнок:

Секреты дизайна. Динамика и динамическое равновесие

 

Динаміка та емоційне сприйняття

Є теорія сприйняття динамічних елементів і візуальних векторів по матриці емоцій. Матриця заснована на асоціативності нашого сприйняття, схожим на двовимірне простір з графіком складається з шкал: часу і емоцій.

Час відображається тимчасової горизонтальної шкали, умовної віссю Х. Даний час — центр і умовний нуль; шкала зліва від нуля — це минуле; шкала справа — це майбутнє.

Емоції відображаються вертикальної шкали, умовної віссю Y.