Підкреслити потрібну атмосферу в інтер’єрі не завжди вдається з допомогою відтінку. Не менш важливу роль відіграє і характер використовуваних настінних покриттів.
Асортимент фактурних шпалер настільки різноманітний, що не складає особливих труднощів підібрати цікаві варіанти для кожної кімнати в будинку.
Але правильність створення такого дизайну буде залежати від того, наскільки вміло ви звертаєтеся з фактурними покриттями: ні для кого не секрет, що рельєфні малюнки або шорстка поверхня стін можуть надати особливий вплив на сприйняття інтер’єру.
Давайте ж з’ясуємо, як добитися позитивного результату, а також розберемося, які шпалери різної фактури можуть запропонувати нам сучасні виробники.
Особливості рельєфних шпалер
Як правило, більшість фактурних шпалер для стін складаються з двох і більше шарів: така структура дозволяє виробникам створити видимий малюнок або рельєф без шкоди для міцності та якості матеріалу.
Багато шпалери такого типу створюються шляхом пресування натуральних матеріалів (наприклад, деревної стружки): залежно від специфіки таких процедур виходять покриття з великими, середніми або дрібнозернистим фактурними елементами.
Увага! Шпалери з фактурним малюнком – ідеальний варіант для маскування дефектів поверхні стін. Від ступеня виразності фактури безпосередньо залежить, наскільки ретельно ви заховаєте нерівності і тріщини основи.
До ще однієї особливості використання фактурних шпалер в інтер’єрі можна віднести можливість створення безшовної дизайну стін. Зокрема, така можливість характерна для жорстких покриттів: шпалери з великими рельєфними зображеннями доведеться обачно стикувати один з одним для створення цілісного малюнка.
Безсумнівно, рельєфні шпалери такого типу для стін володіють декоративними перевагами в порівнянні зі стандартними настінними покриттями, але варто виділити і практичні властивості цих матеріалів: вони екологічні, здатні пропускати повітря і вологу, тобто гігроскопічні, а також володіють антиалергенними властивостями.
Процес поклейки полотен такого типу не викликає особливих складнощів: для просочення шпалери обробляють клеєм і залишають на 10 хвилин, а далі клеять на поверхню стін. Цей процес обов’язковий, так як багатошарове рельєфне полотно може не закріпитися на стіні в достатній мірі.
В процесі вибору відповідних шпалер такого типу враховуйте наступні рекомендації:
- шпалери з великим і яскраво вираженим рельєфом можуть візуально зменшити простір, тому не варто використовувати такі покриття для дизайну тісних кімнат;
- при комбінуванні фактурних і стандартних шпалер дотримуйтесь гармонійність стилістики: яскраві малюнки в поєднанні з фактурою не повинні викликати дискомфорт;
- деякі види фактурних покриттів можуть зіпсуватися після ретельного очищення, тому враховуйте властивості матеріалу при наклеюванні шпалер в місцях, схильних до забруднень;
- поєднання декількох фактур в інтер’єрі може викликати складнощі зі стикуванням і маскуванням нерівностей. Виправити цей недолік можна за допомогою декоративних молдингів.
Щоб фактура однотонних шпалер відповідала вашим очікуванням з практичних та естетичним властивостям, ознайомтеся з існуючими різновидами таких покриттів для стін.
Види фактурних покриттів
Якщо ви вважаєте, що шпалери без фактури не зможуть розкрити вашу задумку, то можете зупинити свій вибір на наступних видах настінних покриттів:
- вінілових;
- флізелінових;
- паперових;
- рідких;
- стеклотканевих шпалерах.
Фактура шпалер вінілового типу, як правило, не є яскраво вираженою. Складаються такі шпалери з двох шарів: основного (паперового або флізеліновій) і зовнішнього, виконаного з міцного полівінілхлориду. Виняток становлять рельєфні профільні вінілові шпалери на паперовій основі: тут рельєфна фактура досить чітко видно, тому їх часто купують для подальшого фарбування.
Шорстка поверхня вінілових покриттів дозволяє створювати вишуканий і приємний дизайн кімнати. Одне з головних переваг таких матеріалів – можливість очищення.
Флізелінові фактурні шпалери створюються з спресованого волокна. Для таких покриттів характерні високі показники міцності і зносостійкості, стійкість до механічних пошкоджень і пружність матеріалу. Тим не менш, до узорчатому малюнку таких шпалер необхідно ставитися дбайливо: при необережному використанні його можна пошкодити.
Порада: щоб підвищити міцність таких шпалер, використовуйте фарбу. Фактурні бамбукові шпалери під фарбування будуть більш міцними і пружними, а фарбувальні матеріали і волога не зіпсують структуру полотна.
Скловолокнисті шпалери теж виконані на паперовій основі, що полегшує процес поклейки і зняття з поверхні. Шпалери такого типу з вираженим рельєфним малюнком представлені в найбільшому асортименті, оскільки волокна створюють різні фактури в залежності від особливостей переплетення.
До характерних рис скловолокнистих покриттів можна віднести можливість маскування нерівностей стін, стійкість до вогню, вологи і миючих засобів, довговічність і міцність.
Фактура рельєфних шпалер для стін, виконаних з паперу, теж може піддаватися негативним впливам. Але шпалери такого типу найбільш прийнятні для тих, хто цінує простоту, безпека і легкість матеріалів.
Хоч вони і не володіють такими ж високими термінами служби, як інші покриття для стін, при дбайливому використанні вони протримаються досить довго.
Для створення фактурного сюжету такі шпалери роблять двошаровими, тому показники міцності і зносостійкості цих покриттів набагато вище, ніж стандартних паперових шпалер для стін. Крім того, паперові фактурні матеріали витримують вологу і можуть забарвлюватися.
Рідкі фактурні шпалери – це особливий вид настінних матеріалів. Для виробництва рідких шпалер використовується целюлоза, а готовий матеріал виглядає у вигляді сипкої суміші, яка, подібно штукатурці, наноситься на поверхню стін.
Відтінок таких шпалер вибирається спочатку: суміші попередньо забарвлюються в різні кольори, тому додаткове декорування ваших стін не потрібно.
Практично всі шпалери такого типу сьогодні включають в свій склад вторсировину. Макулатура, тирсу та інші натуральні матеріали створюють незвичайну поверхню таких шпалер для стін, але не погіршують їх якісних властивостей.
Неважливо, які шпалери ви вирішите використовувати для декорування кімнат — зернисті, хвилеподібні або з тематичними сюжетами – в будь-якому випадку, інтер’єр від такої задумки стане більш виграшним.
Рельєфність шпалер під фарбування
Окрему увагу варто приділити рельєфним шпалер з можливістю фарбування. Не секрет, що шпалери під фарбування без фактури фарбуються набагато простіше. Фактурна поверхня таких покриттів дозволяє створювати незвичайний дизайн стін, оскільки декорування можливо кількома способами.
Перший і найбільш поширений варіант – зовнішнє фарбування полотна. За допомогою валика або кисті фарба наноситься безпосередньо на фактурний малюнок.
Другий варіант фарбування передбачає нанесення фарбувальних засобів на внутрішню сторону шпалер: тоді зовнішній візерунок або малюнок збереже свій колишній колір і буде виділятися на кольоровому тлі. Така методика фарбування найчастіше застосовується для флізелінових настінних покриттів.
Спочатку практично всі шпалери такого типу мають світлий відтінок. Білі фактурні шпалери простіше пофарбувати в потрібний тон. Більш того, шпалери такого відтінку виглядають вишукано і стильно навіть без подальшої обробки: досить вибрати поверхню, на якій вони будуть виглядати не зайвими.
Шпалери під фарбування з фактурною поверхнею можуть мати різну основу: паперову, скловолокнисту, флізеліновую та іншу, тому вам не доведеться витрачати час на пошуки матеріалу, що відповідає специфічним умовам декорованій кімнати.
Фарбування фактурних шпалер здійснюється з допомогою дисперсійних або водоемульсійних фарбувальних складів.
Рекомендуємо також дізнатися, які шпалери під фарбування краще використовувати, а також прочитати про ціни і витрату фарби для шпалер під фарбування.
Шпалери з імітацією
Оригінально в інтер’єрах будь-якого стилістичного напряму виглядають шпалери, що імітують різні матеріали. Приміром, фактурні шпалери, що імітують цегла, підходять для оформлення інтер’єрів в стилі лофт або модерн, імітація дерева – для провансу або кантрі, штукатурки – для класичних інтер’єрів.
Фактурні шпалери під цеглу вважаються одними з найбільш оригінальних рішень в дизайні. З допомогою таких покриттів можна оформляти цілі стіни або окремі зони в кімнаті.
Наприклад, на кухні рельєфні шпалери з фактурою цегли можна поклеїти в обідній зоні або над гарнітуром замість фартуха. У вітальні цегляна кладка стане стильною прикрасою виступів і ніш. У спальні такі шпалери можна наклеїти в нічній зоні, а в передпокої – навпроти чи поруч із вхідними дверима.
Порада: найбільш гармонійно імітація цегляної кладки виглядає поруч з каміном: такі шпалери підкреслять естетичність і благородство дизайну вітальні кімнати.
Фактурні шпалери під камінь будуть грати в інтер’єрі аналогічні функції. Імітація дерева – підходящий варіант для інтер’єрів, стилізованих на природничу тематику. Шпалери з фактурою, схожою на шкіряну оббивку або шкури тварин, краще використовувати в якості акцентів в сучасних інтер’єрах.
Одне з найбільш незвичайних фактурних рішень, які активно застосовуються в дизайні, – це імітація штукатурки. Шпалери з фактурою штукатурки можуть мати кілька різновидів. Вони можуть бути шорсткими, об’ємними, імітувати кам’яну основу.
Для додання старовинної розкоші дизайну кімнати можна використовувати шпалери, стилізовані під венеціанську штукатурку. Вони можуть мати безліч насичених відтінків.
Застосування в дизайні
Незважаючи на те, що безліч фото фактурних шпалер демонструють нам успішні приклади створення дизайну з такими покриттями, далеко не завжди вдається створити гармонійну атмосферу за рахунок яскраво виражених фактур.
Оскільки будь акцент в інтер’єрі повинен відповідати призначенню і функціям кімнати, зупинимося більш детально на особливостях фактурного декорування деяких інтер’єрів:
- у спальній кімнаті варто віддати перевагу шпалерам з ледь помітною фактурою. Яскраво виражені об’ємні малюнки можуть створювати в такому інтер’єрі зорову перевантаження. Один з найбільш вдалих варіантів для спальні – шпалери з приємною шорсткою фактурою, пофарбовані в світлий тон. Акценти можна задіяти тільки в нічній зоні кімнати;
- при оформленні вітальні можете вибрати більш виражений візерунчастий рельєф. Це можуть бути геометричні малюнки, великі класичні орнаменти або суворі штрихи, які створюють атмосферу строгості й стриманості. Чим світліше відтінок фактурних шпалер – тим просторіше стане кімната, тому темні шпалери такого типу залиште лише для деяких зон в просторі;
- кухня – одне з інтер’єрів, де можна дати волю фантазії. Фактура в зоні готування не повинна бути занадто об’ємною: тут краще поклеїти шпалери з лініями або клітиною, мають погано виражену фактуру. Зате в зоні готування за допомогою фактурних покриттів можна створити потужні акценти, підкресливши особливості дизайну насиченими відтінками як світлого, так і темного палітри;
- оскільки передпокій – перша кімната в будинку, тут необхідно забезпечити належне враження. Фактурні шпалери впораються з цим завданням краще за інших покриттів, особливо, якщо ви віддасте перевагу матеріалам з імітують властивостями. При наявності просторого передпокою можна задіяти яскраві і темні акценти. Передпокій з невеликою площею повинна бути максимально світлою.
Хочете, щоб інтер’єр виглядав вишукано? Шпалери з фактурою – найкраще рішення.
Фактурні покриття для стін користуються великою популярністю, оскільки не тільки забезпечують захист для стін, але і роблять їх більш стильними та вишуканими. Якщо ви ще не визначилися з дизайном домашнього інтер’єру – пошукайте цікаві варіанти фактур, і ваша кімната неодмінно стане більш живою і цікавою.