Не у всіх приміщеннях стіни мають ідеально гладку та рівну поверхню, тому процес декорування інтер’єру може затягнутися: гладкі настінні покриття не впораються з маскуванням дефектів і серйозних недоліків стін.
Чим щільніше матеріал, що використовується для декорування стін – тим більш стійкою вважається така обробка.
Якщо на ретельну підготовку поверхні часу немає – використовуйте структурні шпалери: вони не тільки володіють підвищеними експлуатаційними властивостями, але і здатні вирішити питання з декоруванням простору, так як включають безліч цікавих малюнків і текстур.
Багато шпалери структурного типу привабливі ще й завдяки можливості фарбування: перетворити інтер’єр у будь-який час стане набагато простіше, якщо ви зможете самостійно задавати фоновий колір кімнаті. Практичні питання вибору та застосування, різновиди матеріалів, а також ціни структурних шпалер ми надали у цій статті.
Переваги і недоліки
Не варто вважати, що структурні настінні покриття не здатні підкреслити вишуканий і сучасний дизайн інтер’єру. Сьогодні все більшу популярність набувають однотонні стіни, і прикрасити такі покриття можна тільки за рахунок вишуканих рельєфних текстур.
До основної переваги структурних шпалер для стін відноситься саме можливість фарбування: шпалери такого типу стійкі практично до будь-якого типу фарбувальних засобів і витримують до 12 таких процедур.
Надійність поклейки – ще одна корисна властивість структурних матеріалів. Незважаючи на більш щільну основу і складність приклеювання рельєфною текстурою до поверхні стін, при дотриманні всіх правил цього процесу ви досягнете якісного результату.
Увага! Багато виробників випускають структурні покриття метрової ширини для полегшення процесу поклейки і можливості створення дизайну стін з мінімальною кількістю швів.
Шпалери, що мають хаотичний сюжет текстури (наприклад, зернистий), набагато простіше компонувати. Більш того, при придбанні структурних покриттів під фарбування ви позбавляєтеся від ризику купівлі бракованої продукції і можете не переживати про те, що колір окремих фрагментів рулону буде спотворюватися. Погляньте на фото структурних шпалер: всі вони мають насичений і рівномірний відтінок.
Позитивних якісних характеристик у таких покриттів досить багато, і залежать вони від обраної структури шпалер. Приміром, вони мають дихаючими властивостями, переносять вологу і подряпини, маскують нерівності стін.
Але і недоліки у таких покриттів теж є: тонкі паперові листи можуть деформуватися від води, флізелінові покриття, в більшості випадків, є дорогими, а вінілові шпалери можуть швидко втратити зовнішній вигляд при неправильній експлуатації.
Вартість шпалер залежить від їх якісних параметрів: наприклад, паперові структурні покриття вважаються найдешевшими в силу обмежених практичних властивостей. Марка виробництва теж впливає на ціну: наприклад, ціна структурних шпалер під фарбування від Версаль становить 1000 рублів, шпалери ART коштують від 1300 рублів, Marburg – від 2500, Erfurt – близько 4000 рублів.
Різноманітність шпалер структурного типу
Давайте з’ясуємо, якими специфічними властивостями володіє кожен тип такого матеріалу. Найбільш прості у використанні, але і самі недовговічні покриття такого типу створюються на паперовій основі.
Незважаючи на те, що папір, що входить до їх складу, є досить щільною, такі покриття найгірше переносять будь-які зовнішні впливи. Зате клеїти їх набагато простіше, так як гладка папір не становить перешкоди для схоплювання зі стіною.
Паперові покриття можуть бути структурними і грубоструктурными. Перший тип відрізняється створенням тиснення малюнка на міцній паперовій основі.
У другому випадку текстура створюється за рахунок використання деревної стружки, що з’єднує два шари покриття. Рельєфність безпосередньо залежить від її розмірів. Такі шпалери можна перефарбовувати, на відміну від стандартних паперових шпалер для стін.
Зверніть увагу, що на основі паперу виробляються і більш щільні дуплексні матеріали. Приміром, профільні спінені паперові шпалери з рельєфним покриттям відрізняються більш високою зносостійкістю і можуть очищатися від забруднень.
Структурні флізелінові шпалери вважаються більш витривалими в специфічних умовах. Вони витримують вологу і пар, не деформуються після висихання, легко клеяться і знімаються з поверхні стін і стелі.
Структурні шпалери на флізеліновій основі можуть мати різну специфіку виготовлення. Перший тип – шпалери під фарбування – підходять для приміщень, в яких планується робити довговічний ремонт.
Завдяки використанню якісної водоемульсійною фарби ви зможете періодично оновлювати дизайн такого інтер’єру.
Друга різновид флізелінових покриттів – це шпалери з вініловим шаром, виконують декоративні функції. Вінілове покриття таких матеріалів може бути простим або спіненим. Залежно від характеру зовнішнього шару формується яскраво виражений або рівномірний рельєф.
Вище – фото структурних шпалер з колекції Go Pro від німецької компанії AS Creation.
Увага! Структурні вінілові шпалери спіненого типу витримують вологу, але поверхня таких матеріалів не переносить механічні дії, тому клейте їх в непрохідних місцях для декоративних цілей.
Ще один різновид структурних матеріалів, які можна перефарбовувати, – це шпалери на основі скловолокна. Створюються ці покриття шляхом пресування (для отримання структури у вигляді павутинки, що володіє армуючими властивостями), а також за рахунок створення полотна з ниток, що формують певний малюнок на поверхні.
До корисних властивостей таких покриттів можна віднести відсутність ризику виникнення алергічних реакцій, стійкість до вологи і хімічних засобів (і, як наслідок, можливість безперешкодної очищення поверхні), вогнетривкі властивості, а також можливість тривалого перефарбування (близько 12 разів).
Такі шпалери можна клеїти навіть в дитячій кімнаті, так як вони не притягують пил, запобігають появі грибка і шкідливих мікроорганізмів.
При дбайливому використанні і періодичному відході вони протримаються на ваших стінах близько 30 років, не змінюючи зовнішніх характеристик і внутрішніх властивостей.
Особливості структурно-профільних покриттів
Ще один різновид матеріалів структурного типу – структурно-профільні шпалери для стін. Вони створюються на паперовій основі, мають кілька щільних шарів, здатних навіть імітувати натуральні матеріали (метал, текстиль, деревну кору, камінь тощо).
Створюються за рахунок особливої друку або тиснення вінілового шару.
Профільно-спінені шпалери з паперу діляться на три категорії:
- прості структурно-профільні покриття – відрізняються декоративними властивостями: мають світлий відтінок, груба на дотик волокно, можуть імітувати текстиль або декоративну штукатурку;
- висококласні покриття – відрізняються не тільки фактурою, але і візуальними властивостями, можуть включати зображення з безлічі фарб, не перекрашиваемые;
- гранульовані шпалери паперові покриття, посипані гранулятом для створення особливої фактури, володіють властивостями, аналогічними властивостям звичайних структурних матеріалів для стін.
Крім безлічі корисних практичних властивостей, профільні спінені вінілові шпалери привабливі і з позицій декорування: їх можна гармонійно поєднувати з іншими матеріалами, вони не вимагають прив’язки до конкретного стилю і можуть стати стильним акцентом із будь-якому домашньому інтер’єрі.
Як вибрати тип покриття?
Щоб обробка ваших стін дійсно збереглася на довгий термін, як виробники гарантують, необхідно вибирати тільки перевірені структурні покриття.
Уважно огляньте рулон: на ньому повинен бути штамп та серійний номер, а також міститися основна інформація щодо складу матеріалу.
При виборі відповідного рулону структурних покриттів для стін зверніть увагу і на такі особливості:
- рельєфний малюнок покриття повинен бути чітким і проглядатися крізь упаковку;
- враховуйте, що в будь продукції можливий шлюб, тому придбайте хоча б один запасний рулон;
- перевірте герметичність упаковки: пошкоджений в процесі транспортування матеріал може мати викривлену рельєфну поверхню, яку не вдасться виправити після поклейки;
- при купівлі кольорових структурних шпалер перевірте насиченість відтінку під різними кутами освітлення.
Процес поклейки і фарбування матеріалів
Щоб розібратися, як клеїти структурні шпалери, необхідно визначитися з основою матеріалу.
Не секрет, що шпалери з паперової, флізеліновій та іншої основою клеяться по-різному і мають ряд специфічних особливостей.
Шпалери на паперовій основі набагато простіше приклеїти до поверхні стін. Для цього досить нанести клейку масу тільки на стіну, після чого щільно прикласти полотно до її поверхні.
У разі використання флізелінових, вінілових і скловолокнистих покриттів рекомендується обробляти клеєм і сам матеріал для кращого просочування та більш швидкого схоплювання. Після наклеювання шпалери акуратно розгладжуються вручну або за допомогою м’якого валика (щоб не пошкодити рельєфний шар).
Не закривайте одне полотно іншим, якщо не хочете клеїти структурні шпалери з темними швами.
Увага! Якщо ви придбали шпалери з яскраво вираженим тематичним малюнком об’ємного типу, не забувайте правильно з’єднувати окремі фрагменти. Обов’язково враховуйте необхідність обрізання зайвих деталей полотна в кутових зонах кімнати.
Так як клеїти паперові профільні спінені шпалери краще на рівні стіни, не забудьте підготувати поверхню (для флізелінових і скловолокнистих покриттів з вираженим рельєфом це не обов’язково). Бажано максимально вирівняти стіну, позбутися минулих матеріалів, очистити від жирних слідів і висушити поверхню.
Клей для структурних шпалер вибирається з урахуванням основи матеріалу.
https://youtu.be/NJN-17ltmP4
Після поклейки і повного висихання стін можна приступати до фарбування матеріалів. Чим щільніше рулон шпалер – тим більше шарів фарби доведеться завдати для забезпечення насиченого відтінку.
Фарбування структурних шпалер виробляється рівномірно і плавно. Не варто надавати надмірне тиск на валик: дотримуйтесь однаковий тиск при фарбуванні всій поверхні стін, інакше на шпалерах з’являться помітні смуги. Наступний шар фарби наноситься тільки після повного висихання шпалер.
Порада: для структурних покриттів краще використовувати фарбу водно-дисперсійного типу з глянцевими або матовими ефектами.
Флізелінові шпалери з рельєфною поверхнею можна пофарбувати і з виворітного боку. Фарбування матеріалу робиться перед наклеюванням: флізелінова основа вбере фарбу, але рельєфний шар збереже свій світлий колір.
Якщо ви вибрали шпалери з можливістю очищення, віддайте перевагу латексної або акриловій фарбі: вона більш стійка до вологи і миючих засобів.
Тепер ви знаєте, як додати інтер’єру закінчений і стильний вигляд з допомогою сучасних структурних матеріалів. Вибирайте шпалери для стін, орієнтуючись на умови приміщень, в яких планується поклейка. І не забувайте про те, що такі матеріали підходять не тільки для стін, але і для стель, тому створити затишний інтер’єр за допомогою рельєфних малюнків можна різними способами.