Чи потрібно шпаклювати гіпсокартон під шпалери – поради бувалого майстра

Надо ли шпаклевать гипсокартон под обои – советы бывалого мастераКлеїмо шпалери на гіпсокартон правильно

Використання в ремонті гіпсокартону, сьогодні стало такою ж звичною річчю, як укладання кахлю або побілка стелі. Іноді недосвідчені домашні майстри обшивають кімнати свого затишного будиночка самостійно, вкладаючи в цю справу душу, і заощаджуючи при цьому чималі кошти.

Але коли справа доходить до фінішної обробки таких стін шпалерами, то нерідко охоплює непереборне бажання заощадити ще більше, і наклеїти їх прямо на готову поверхню. Ризик звичайно справа благородна, але давайте визначимо точно, треба шпаклювати гіпсокартон під шпалери?

Зміст статті

 • Чим загрожує неправильна обробка
  • Шпаклівка і обої
  • Чим ще загрожує неправильна обробка
 • Шпаклюємо гіпсокартон під шпалери
  • Готуємо матеріал
  • Зарівнювання швів
  • Шпаклювання поверхні

Чим загрожує неправильна обробка

Забігаючи вперед, скажемо, що така поклейка можлива, але з одним застереженням – у майбутньому це може викликати проблеми, про яких любитель робити все своїми руками і не здогадується. Але давайте про все по порядку.

Шпаклівка і обої

Гіпсокартон є матеріалом для чорнової обробки приміщень, і в більшості випадків вимагає подальшої обробки. Виняток становлять моменти, коли з нього конструкції монтуються під керамічну плитку. Але через те, що цей матеріал добре вбирає вологу, навіть в цьому випадку потрібно поліпшення адгезії. Для цих цілей застосовуються грунтующие склади глибокого проникнення.

Надо ли шпаклевать гипсокартон под обои – советы бывалого мастераГрунтування гіпсокартону

Отже:

 • Після висихання ґрунту проводиться укладання плитки прямо на гіпсокартон. Як ви, напевно, вже здогадалися, така конструкція виходить монолітною.
 • З-за того, що поверхню гіпсокартону становить тонкий паперовий шар, демонтаж кахлю без пошкодження підстави, практично неможливий.
 • При поклейке шпалер (див. Ремонт стін і наклеювання шпалер: робимо самі) якісними клеями, виникає схожа ситуація. Все у вас буде добре, аж до того моменту, коли ви захочете змінити зовнішній вигляд кімнати. При знятті шпалер, дуже легко пошкодити верхній шар картону, або зняти його повністю разом з гіпсовою частиною. Стіна, звичайно ж, не обвалиться, але її рівність і міцність сильно постраждають. Ці дефекти особливо помітні при поклейці дорогих тонких шпалер, які підкреслюють кожну нерівність.

Надо ли шпаклевать гипсокартон под обои – советы бывалого мастераВсі тонкі шпалери вимагають ідеально рівного підстави

При шпаклюванні гіпсокартону, ми створюємо проміжний шар, який зміцнює і вирівнює поверхню стіни.

При складанні деяких каркасів, в місцях зчленування вертикальних перемичок і горизонтальних стійок, утворюються нерівності. Перепади висот виникають через вкручених саморізів накладення профілів один на одного, і складають 2-3 мм (дивитися фото нижче).

Надо ли шпаклевать гипсокартон под обои – советы бывалого мастераПерепади висот

Природно, прикручений гіпсокартон буде в цих місцях деформуватися, а іноді навіть ламатися. Фінішна шпаклівка гіпсокартону під шпалери, навіть при дуже тонких шарах, допомагає звести всі перепади до мінімуму.

Хтось може заперечити, мовляв, клеїли ми раніше на криві стіни, і все трималося десятиліттями. На це ми відповімо, що немає ніякого сенсу затівати таке вирівнювання, щоб в результаті зупинитися на півдорозі. До того ж, середня ціна одного 30-ти кілограмового мішка універсальної шпаклівки варіюється від 200 до 350 рублів, що не сильно обтяжуватиме ваш гаманець. Робота так само будуть мінімальні.

Нижче буде приведена докладна інструкція з швидкого шпаклювання гіпсокартону.

Чим ще загрожує неправильна обробка

Ще пару неприємних моментів, які можуть виникнути при наклеюванні шпалер прямо на гіпсокартон.

Надо ли шпаклевать гипсокартон под обои – советы бывалого мастераЗакладення швів шпаклівкою

Якщо наші аргументи здалися вам непереконливими, і ви все одно бажаєте клеїти на непідготовлену поверхню, то постарайтеся звести всі проблеми до мінімуму:

 • При монтажі гіпсокартону в приміщеннях з підвищеною вологістю, використовуються вологостійкі листи ГКЛВ, які мають характерний зелений відтінок. Якщо ваші шпалери нейтрального кольору, то приготуйтеся до того, що після наклеювання вони позеленіють.
 • Така ж ситуація і з вогнетривкими листами, тільки в цьому випадку стіни будуть рожевіти.
 • Практично будь-гіпсокартон має нанесену чорнилом маркування. На одних моделях вона надрукована збоку, а на інших – прямо посередині аркуша. Так що, швидше за все вона проступить крізь шпалери.
 • Навіть у разі поклейки прямо на гіпсокартон, вам все одно доведеться брати в руки шпатель, щоб закласти шви між листами, і приховати чорні капелюшки саморезов. Якщо на поверхні є продавлені саморізи (закручені занадто сильно), або просто вибоїни, вам доведеться повторювати цю процедуру до повного вирівнювання, так як з першого разу глибока ямка ніколи не зникне повністю.
 • При повному шпаклюванні поверхні, додатково повертатися до кожної капелюшку немає ніякої необхідності.

Рада! Щоб позбутися від накладання гіпсокартону, додавайте при ґрунтуванні в склад грунтовки білу водоемульсійну фарбу, яка частково закриє поверхню. Можна так само використовувати спеціальну грунтовку під шпалери, яка частково колерована самим виробником. Один з варіантів ви бачите нижче.

Надо ли шпаклевать гипсокартон под обои – советы бывалого мастераКолерованный грунт під шпалери

Шпаклюємо гіпсокартон під шпалери

У цій главі ми розповімо про матеріали, які знадобляться вам при шпаклюванні гіпсокартону, а також детально розглянемо сам процес.

Готуємо матеріал

Давайте розберемо, чому шпаклювати гіпсокартон під шпалери. Матеріалів на ринку безліч, і часто вони нічим не відрізняються. Але іноді зустрічаються окремі екземпляри, які брати не варто, про які ми також розповімо в цьому огляді. Отже, почнемо.

Надо ли шпаклевать гипсокартон под обои – советы бывалого мастераГрунтовка для мінеральних поверхонь

Перш ніж починати шпаклювання, необхідно просочити стіни грунтовкою. Така обробка зміцнює сильновпитывающие поверхні і покращує адгезію. Також вона дозволить позбутися пилу, який осідає на паперових волокнах за час монтажу.

Немає ніякої необхідності підбирати точно склад грунту, достатньо, щоб він був глибокого проникнення. Якщо в отделываемом приміщенні слабка вентиляція, то можна використовувати грунтовку з протигрибковими добавками.

Надо ли шпаклевать гипсокартон под обои – советы бывалого мастера Універсальна шпаклівка для швів Надо ли шпаклевать гипсокартон под обои – советы бывалого мастера Спеціалізована шпаклівка для швів

Фірма «Knauf» – чи не найбільший виробник матеріалів з гіпсу. Гіпсокартон їх виробництва можна зустріти практично в будь-якому будівельному магазині. Він недорогий і має високу якість.

Дане підприємство приділяє велику увагу комплексності своїх товарів, тому в їх асортименті, ви знайдете оптимально відповідне рішення практично для будь-яких видів робіт. Ми не рекламуємо цю фірму, просто прийшовши в магазин, ви самі переконаєтеся, що жоден інший виробник не пропонує такого розмаїття профільних сумішей.

Після висихання ґрунтовки, перше, що нам потрібно зробити – це закласти шви і капелюшки саморезов:

 • Для цієї мети відмінно підійде універсальна суміш Кнауф «Fugenfuller».

Вона володіє високою міцністю і еластичністю, що незамінне при шпаклюванні стиків листів. Також ця шпаклівка дуже швидко сохне, що дозволяє не витрачати зайвий час.

Даний склад є універсальним і підходить для шпаклювання поверхонь, хоча на практиці це не зовсім так. Щоб шпаклювати великі площі, потрібна більша кількість замішаної суміші, для чого застосовується електроінструмент. Але так як дана шпаклівка не підходить для машинного розведення, її доводиться постійно готувати вручну, що не зовсім зручно.

 • Кнауф «Uniflot» – це профільна шпаклівка, розроблена для закладення швів між листами гіпсокартону, гипсоволокна і підлогових плит Кнауф-суперпол. Володіє дуже високою міцністю, і не вимагає примнения армуючої стрічки. Вона повинна замішуватися невеликими порціями і вироблятися протягом 20-ти хвилин.

Вартість цього варіанту суміші набагато вище, ніж у Фугена, але і якість стику буде значно краще. Практично всі хороші майстри використовують саме цю шпаклівку.

Рада! Не намагайтеся замішувати Фуген міксером для отримання гомогенної маси, так як він застигне у вас у відрі менше ніж за п’ять хвилин.

Надо ли шпаклевать гипсокартон под обои – советы бывалого мастера Суха полімерна шпаклівка Ceresit CT 127 Надо ли шпаклевать гипсокартон под обои – советы бывалого мастера Готова латексна шпаклівка SheetRock Надо ли шпаклевать гипсокартон под обои – советы бывалого мастера Фінішна шпаклівка для гіпсокартону під шпалери HP Finish Надо ли шпаклевать гипсокартон под обои – советы бывалого мастера Фінішна шпаклівка ABS

Тепер давайте вибирати шпаклівку для основного шару. У магазині можна придбати її як в сухому, так і готовому вигляді. Другий варіант буде трохи дорожче, але зате не доведеться витрачати час на замішування і заварювання суміші. Далі по порядку.

Отже:

 • АВЅ – це гіпсова фінішна шпаклівка. Застосовується для нанесення на цементні гіпсові та інші поверхні. Останнім часом сильно втратила в якості, і стала дуже крихкою. Легко зчищається і відшаровується. Рекомендація до покупки – не брати!
 • Кнауф HP Старт – також виготовляється з гіпсу, але має більш щільну структуру, ніж вищезгаданий варіант. Відмінно підходить для нанесення на бетонні, гіпсокартонні поверхні, утворює міцний шар, товщина якого не повинна перевищувати 3-4 мм.
 • Далі йде один з найдорожчих представників розлучених сумішей – «SheetRock», який є полімерної латексної шпаклівкою. При нанесенні утворює гладку фактуру, ідеальну для фарбування наклеювання шпалер.
 • На останньому фото зображена полімерна шпаклівка «Ceresit», хоча з таким же успіхом можна було розмістити там «Unis», або «Vetonit». Суть у таких складів одна, і помітити між ними різницю зможе тільки професіонал, що працює з ними постійно. Латексні шпаклівки дуже зручні в роботі, так як дозволяють використовувати замішаний розчин протягом доби.

Так якого ж варіанту віддати перевагу – гіпсовому або полімерному? Питання складний: все залежить від бюджету ремонту та стану оброблюваної стіни. Гіпсові шпаклівки найкраще підходять для стін з великими нерівностями і перепадами висот. Гипсополимерные навпаки – для рівних і гладких поверхонь. Але для гіпсокартонних стін, обидва варіанти однаково добре підійдуть.

Єдине що варто згадати – полімерні шпаклівки не підходять для приміщень з підвищеною вологістю, так як вони погано пропускають пару і порушують природний мікроклімат. Всі інші матеріали та інструменти ми вкажемо по ходу виконання робіт

Зарівнювання швів

Повернемося до етапу, на якому у нас грунтовка висохла. Як вже говорилося, починати будемо з закладення швів.

Надо ли шпаклевать гипсокартон под обои – советы бывалого мастераСамоклеюча будівельна сітка

Щоб надати місцях стикування листів гіпсокартону більшу міцність, необхідно наклеїти армуючу стрічку – серпянку. Вона має клейку основу, тому просто розмотайте рулон по шву і добре розгладьте її рукою або шпателем. Зрізати стрічку можна канцелярським ножем, або просто притиснути кінець гострим шпателем і потягнути.

Рада! Слідкуйте за тим, щоб не залишалося провисань або опуклих місць, так як вони будуть мішати при нанесенні шпаклівки.

Надо ли шпаклевать гипсокартон под обои – советы бывалого мастераАрмуюча стрічка паперова

Замість будівельної сітки, компанія Кнауф пропонує армуючу стрічку з перфорованого паперу, працювати з якою ще простіше. До того ж стик виходить більш міцним.

Якщо куплена вами сітка погано просякнута клеєм і постійно норовить відклеїтися, то закріпіть її вже після нанесення першого шару шпаклівки. Для цього розгортайте її по нанесеній суміші, і придавлюйте шпателем. Після цього зніміть зайву шпаклівку, і дайте підсохнути.

Надо ли шпаклевать гипсокартон под обои – советы бывалого мастераЗміцнення серпянки на шпаклівку

Серпянка клеїться також по кутах кімнати і по горизонтальних стиках. Але перед цим не забудьте зняти з листів торцеву крайку – так ви створите простір для шпаклівки. Якщо ви забули зробити це під час монтажу, то зараз саме час виправити свої огріхи. Використовуйте для цих цілей монтажний ніж.

Надо ли шпаклевать гипсокартон под обои – советы бывалого мастераРівна кромка для шпаклівки

Наклеєну серп’янку потрібно забити шпаклівкою. Для цього набираємо середнім шпателем розведену суміш, і поперечними рухами заповнюємо щілину. Після цього розгладжуємо шпаклівку по шву, але вже в поздовжньому напрямку. Таким манером проходимо всі стики і кути в кімнаті.

Поки перший шар сохне, переходимо до замазування саморізів. Краще всього для цієї роботи підійде маленький шпатель. Наносимо шпаклівку точково, розгладжуючи її в різних напрямках. Слідкуйте за тим, щоб на поверхні не залишались борозни і грудки. Якщо де-то все-таки пропустили, то їх можна зчистити шпателем після висихання.

Якщо ви відчуваєте, що капелюшок саморіза випирає, то його потрібно докрутити. Зручно використовувати для цих цілей шпатель, який має на ручці викрутку. Такий інструмент можна придбати у магазині або зробити самому, примотав викрутку ізолентою.

Надо ли шпаклевать гипсокартон под обои – советы бывалого мастераЗарівнювання швів

Далі необхідно нанести фінішний шар на шви, роблячи їх ідеально рівними. В результаті ваша стіна повинна стати схожою на стіну, зображену на фото вище.

Шпаклювання поверхні

Шпаклівка гіпсокартону під шпалери, не відніме у вас багато часу, так як буде достатньо нанести два шари.

Щоб не простоювати, замішуємо відразу третина 10-ти літрового відра. Дотримуйтесь точно інструкцію з приготування розчину, і не забувайте чистити відро перед кожним новим замісом.

Рада! Завжди використовуйте лише чистий інструмент – це позбавить від попадання в шпаклівку сміття, який при размазывании по стіні, залишає за собою борозни.

Надо ли шпаклевать гипсокартон под обои – советы бывалого мастераНанесення шпаклівки на поверхню

В якості основного інструменту, підійде рівний твердий шпатель з шириною леза близько 35 см, або металева гладилка зі схожими габаритами. Для зняття надлишків та набрання суміші з відра, зручно користуватися 10-ти сантиметровим шпателем з більш гнучким полотном.

 • Завжди починайте шпаклювати від кута кімнати. Наносити шпаклівку тонким шаром, і рівномірно розтягуйте по поверхні. Для зручного нанесення шпаклівка повинна бути середньої густоти.
 • Перший шар повинен мати товщину близько 1 мм, щоб закрити всю поверхню гіпсокартону. Шпаклюйте довгими розмашистими рухами, намагаючись уникати борозен і напливів. Кут між шпателем і стіною повинен бути максимально гострим – це дозволить краще контролювати товщину шару.
 • Що ми мали на увазі, кажучи про швидкої шпаклівці гіпсокартонної поверхні? Після того як ви закінчили обмазувати одну стіну, вам не потрібно чекати її висихання, завдяки чому адгезія поверхні залишається на високому рівні.
 • Як тільки шпаклівка схопилася, наносите другий фінішний шар. Для цього розведіть суміш трохи рідині, ніж у перший раз – це дозволить зробити шар набагато тонше. При размазывании змініть кут нахилу шпателя на 70-80 градусів по відношенню до стіни, і знімайте шпаклівку практично під нуль.
 • Після того, як ви закінчите наносити фінішний шар, залишайте стіну сохнути, і переходьте до наступного. Якщо площа стіни велика, то можна розбити її на сегменти, щоб встигати наносити шар вчасно.

Надо ли шпаклевать гипсокартон под обои – советы бывалого мастераШліфування поверхні

Після повного висихання, всі стіни необхідно зашкурити – так ви досягнете ідеальної поверхні. Але якщо все-таки залишилися нерівні місця, то не полінуйтеся нанести на них ще один шар.

Перед поклейкою шпалер поверхню вимагає ретельної грунтовки, але це вже тема для інших оглядів, які, до речі, ви зможете легко відшукати на нашому сайті. Зверніть увагу і на відео в цій статті, у якому досвідчений майстер виконує розглянуту роботу. На цьому, шпаклювання гіпсокартону під шпалери можна вважати повністю завершеним. Велике спасибі за надану увагу!