Фактура і текстура

Фактура і текстура

Мало хто здогадується, наскільки важливою деталлю в інтер’єрі може стати певна фактура і текстура шпалер. Щоб навчитися правильно використовувати покриття різного типу в дизайні і дізнатися, якими ефектами підкреслити дизайн, пропонуємо вам вивчити особливості деяких з них.


            Фактура и текстура

Всерйоз задуматися над зміною дизайну в інтер’єрі, ви напевно запитаєте, якими способами можна підкреслити актуальну стилістику стін.

Створити інтер’єр з сучасним, стильним і виразним дизайном можна кількома способами: виділити кольорові акценти, сфокусувати увагу на рельєфною структурою настінних покриттів, підкреслити декоративні якості за рахунок глянсової або матової фактури полотна.

У залежності від кольору, фактури і текстури матеріалу шпалери для стін можуть володіти різними властивостями і особливостями, тому вибирати підходящий варіант варто, ретельно зваживши всі їх переваги та недоліки.

Кращі декоративні рішення, що знаходяться в широкому доступі, ми розповімо в цій статті, а також розповімо про те, як не помилитися з вибором шпалер, придатних і по якісних, і по декоративних властивостях.


            Фактура и текстура

Як зробити правильний вибір?

Незважаючи на те, що специфічні особливості багатьох приміщень диктують умови вибору відповідних покриттів для стін, практично для кожної кімнати можна вибрати відразу кілька варіантів шпалер. Але для того, щоб вони дійсно протрималися на стінах протягом часу, гарантованого виробниками, вкрай важливо дотримуватися всі особливості їх експлуатації.

На що ж слід звернути увагу, щоб «підводні камені» поклейки і використання шпалер для стін не послужили причиною вашого дискомфорту?


            Фактура и текстура

Звертайте увагу на наступні фактори і параметри:

  • мікроклімат приміщення: волога, температура, пар, протяги можуть зіпсувати структуру і зовнішній вигляд шпалерного покриття. Шпалери вибираються з урахуванням показників зносостійкості матеріалів;
     
  • характер зовнішнього впливу на поверхню стін: у багатьох кімнатах існує ризик тертя, деформації шпалер, появи подряпин на деяких ділянках поверхні. Якщо ви не можете гарантувати збереження матеріалу, вибирайте шпалери з максимальною міцністю;
     
  • можливість виправлення видимих дефектів покриттів. Якісні шпалери легко знімаються зі стін і можуть бути замінені іншими фрагментами без ризику для цілісності настінного оформлення. Шпалери під фарбування – одне з кращих рішень для забезпечення довговічного ремонту;
     
  • розміри і стилістика кімнати. Відтінок і характер покриттів відіграє важливу роль: наприклад, чорні матові шпалери здатні поглинати світло, світлі глянцеві матеріали – розширюють поверхню і освітлюють кімнату, а покриття з великим рельєфним малюнком роблять простір обмежений у розмірах.

Склад шпалер впливає на якість оздоблювальних робіт.

Паперові покриття вважаються найменш довговічними, але характеризуються найбільш легкими умовами експлуатації.

Шпалери на основі флізеліну більш стійкі до зовнішніх факторів, але вимагають ретельного догляду і правильної поклейки.


            Фактура и текстура

Шпалери з вініловим покриттям дозволяють створити вишукані декоративні акценти і користуються попитом завдяки можливості очищення, але не переносять багато негативні впливи.

Склошпалери — досить довговічні і міцні, але здатні викликати подразнення та алергічні реакції при поклейці.

Рідкі шпалери – найпростіший варіант для широкоформатного обробки, але не завжди відповідають очікуванням за якістю і зовнішнім виглядом.


            Фактура и текстура

Порада: робіть вибір, орієнтуючись не тільки на фактуру і текстуру шпалер, але і на надійність виробника. Стійкість і довговічність матеріалів закордонних фабрик нерідко підтверджується відповідними сертифікатами та знаками якості.

Давайте розберемося, чим відрізняється від текстура фактури, і які варіанти шпалер такого типу можуть запропонувати нам представники цього ринку.


            Фактура и текстура

Текстурні і фактурні покриття: основні відмінності

Головна відмінність текстури та фактури матеріалів для стін проявляється у вираженні їх специфічних властивостей. Якщо під текстурними покриттями маються на увазі шпалери, що відрізняються за внутрішньою будовою, то фактурні характеристики – це зовнішній прояв їх складу.

Текстурні шпалери можуть бути волокнистими (переважно, флізелінові і склошпалери), зернистими, пористими, пузырчатыми, імітувати інші матеріали завдяки натуральним добавок. Такі шпалери мають виражений рельєф, але не завжди зображують конкретний об’ємний візерунок і малюнок: це можуть бути абстрактні принти або шорстка поверхня.

Порада: текстурні покриття стануть корисним придбанням у тому випадку, якщо ви не збираєтеся формувати акценти в інтер’єрі за рахунок гри на контрастах відтінків.


            Фактура и текстура

Багато покриття виглядають незвично не за рахунок внутрішніх особливостей, а завдяки штучно створеному зовнішнього шару з виразними рисами.

Фактурні шпалери завжди приємні на дотик, але можуть служити не тільки в якості акцентів, але і формувати вишуканий фон в домашньому інтер’єрі. Найкраще шпалери такого типу виглядають в одному колірному оформленні.

Найпоширеніші фактури, які застосовуються для декорування шпалер:

  • льон – імітація щільної тканинної поверхні;
     
  • полотно – зовнішній шар, що створює видимість пористої структури матеріалу;
     
  • пісок – дрібна зерниста основа для декорування;
     
  • штукатурка – виражений недбалий рельєф у вигляді мазків по всій поверхні полотна.

Різниця текстури та фактури принципова: зовнішній шар фактурних шпалер створюється виключно для декоративних цілей, тоді як текстурні матеріали робляться такими спочатку, з метою збереження певних практичних властивостей.


            Фактура и текстура

Рельєфні шпалери для стін

Окрему увагу при виборі незвичайних настінних покриттів варто приділити шпалер, здатною імітувати інші поверхні. Такий ефект підходить для створення акцентів і в сучасних, і в старовинних напрямках стилю.

Використовувати імітаційні покриття можна у будь-якому домашньому інтер’єрі.

Наприклад, кам’яні шпалери стануть стильним базою для оформлення передпокою або камінної зони вітальні, оскільки за зовнішнім виглядом практично не відрізняються від натурального матеріалу. Завдяки неоднорідною текстурі такі шпалери дозволяють підкреслити природну і природну обстановку в будинку, роблять кімнату багатшими і вишуканіше.

Порада: шпалери під декоративний камінь стануть вдалим рішенням, якщо з фінансових причин або практичних міркувань ви не можете дозволити спорудження кам’яної конструкції всередині приміщення.


            Фактура и текстура

Ще один не менш поширений варіант імітації іншій поверхні – це оформлення стін і перегородок в кімнаті з допомогою шпалер під цеглу. Щільна вінілова фактура цього матеріалу дозволяє в точності імітувати опуклу цегляну поверхню. Такі шпалери можна поєднувати з іншими матеріалами: каменем, деревом, металом, пластиком і навіть звичайною штукатуркою.


            Фактура и текстура

До суттєвих переваг таких матеріалів можна віднести і можливість очищення поверхні. Поверхня, що імітує цеглу, не втратить зовнішнього вигляду і шорсткою структури, тому шпалери такого типу підійдуть для оформлення не тільки житлових приміщень, але і кухонного інтер’єру. Нерідко їх використовують для створення фартуха над гарнітуром.

У сучасних інтер’єрах знайдуть застосування і інші ефектні шпалери для стін: імітація шкіри, дерева, металу, плитки, бетону, штукатурки. Не менш оригінально виглядатимуть структурні шпалери, які можна перефарбовувати кілька разів.

Створення дизайну за рахунок фарбування шпалер


            Фактура и текстура

Головною відмінністю таких покриттів від стандартних шпалер для стін є зовнішні параметри:

  • для можливості фарбування в насичені кольори в структуру таких шпалер додають світлі пігменти. Більшість шпалер під фарбування в інтер’єрі спочатку мають білосніжний відтінок;
     
  • зовнішній шар покриттів, призначених для фарбування, досить рідко має глянсове ефекти. Як правило, шпалери такого типу робляться матовими або напівматовими: така структура дозволяє лакофарбових речовин рівномірно розподілитися по поверхні стін;
     
  • оскільки з допомогою одного відтінку не завжди вдається підкреслити вишуканий стиль, багато шпалери під фарбування володіють рельєфною поверхнею. Текстурні матеріали такого типу не тільки виглядають ефектніше в інтер’єрах будь-якого характеру, але і роблять колір стін більш насиченим, оскільки фарба просочується в їх структуру;
     
  • деякі текстурні матеріали під фарбування оформляються візерунками з 3-D ефектом. Після остаточного фарбування такі шпалери формують видимість тривимірного простору.

Щоб домогтися якісного ефекту, потрібно розуміти, як клеїти шпалери під фарбування. Складності в процесі обробки можуть бути пов’язані з високою міцністю матеріалу, рельєфною текстурою, можливістю деформації покриттів.

Найлегше клеяться паперові шпалери для стін, складніше – флізелінові і скловолокнисті, так як рельєфна текстура може погано кріпиться до поверхні стін.

Які шпалери під фарбування краще використовувати у вашій кімнаті, вирішуйте, орієнтуючись на її специфічні умови.


            Фактура и текстура

Поклейка таких шпалер здійснюється на ретельно підготовленої поверхні з використанням спеціального клею.

Флізелінові шпалери клеєм не обробляються: необхідно нанести клей тільки на поверхню стін. Інші різновиди шпалер під фарбування можна обробити клеєм і зсередини для кращого схоплювання матеріалу.

Стандартна фарбування шпалер під фарбування здійснюється після повного висихання наклеєних матеріалів. Для створення насиченого відтінку можна фарбувати полотно у кілька шарів. Флізелінові покриття можна фарбувати зсередини: тоді рельєфний малюнок на поверхні збереже свій первісний колір.

Фарба для шпалер під фарбування підійде будь-яка на водній основі: водоемульсійна, акрилова або латексна. Для забезпечення довговічності покриттів вибирайте фарбу, орієнтуючись на склад використовуваного матеріалу.

Виробники шпалер під фарбування вказують відповідні види фарби в інструкції по їх застосуванню.


            Фактура и текстура

Стандартний варіант: гладкі настінні покриття

Найпоширенішим варіантом оформлення стін в домашньому інтер’єрі можна вважати гладкі шпалери: виглядають вони не менш виразно, ніж текстурні покриття, і вражають різноманітністю тематик і забарвлень.

Світлі шпалери з гладкою поверхнею універсальні: в тісних приміщеннях вони візуально збільшують простір, в темних інтер’єрах – створюють світлий фон, у просторих кімнатах – підкреслюють легкість і легкість, сприяють максимальному розслабленню.


            Фактура и текстура

Шпалери темного кольору можна використовувати епізодично для створення невеликих акцентів в домашніх інтер’єрах. З допомогою широкоформатних покриттів на світлому фоні можна віддалити стіни, виправити параметри кімнати.

Шпалери з темними і яскравими візерунками на світлому фоні можуть не тільки змінити розміри кімнати, але і відрегулювати рівень стелі, щоб інтер’єр сприймався максимально комфортно.

Любителі креативних дизайнів, насичених акцентів, помітних зображень на стінах можуть вибрати яскраві шпалери: вони підійдуть і в якості вставок, і в якості основного способу обробки в окремих зонах кімнати, якщо вона володіє достатнім простором, але використовується відразу для декількох цілей.

Головна перевага гладких шпалер – це різноманітна стилістика візерунків. На відміну від рельєфних покриттів, що такі матеріали простіше вибирати, орієнтуючись на дизайн кімнати: наприклад, абстракція підійде для модерну, рослинні орнаменти – для провансу, строгі лінії – для традиційної класики.


            Фактура и текстура

Якщо ви не можете визначитися, які шпалери більше підійдуть для вашої кімнати – не варто зупинятися на одному варіанті. Гладкі і текстурні покриття будь-якого типу можна ефектно скомбінувати, підкресливши головні переваги домашнього декору.