Фасадні шпалери були винайдені порівняно недавно і відразу ж отримали репутацію одного з найбільш прогресивних і простих у використанні матеріалів, здатного стати конкурентоспроможною альтернативою будь-якого іншого виду облицювання. Їх звичайно випускають в комплекті зі спеціальним клеєм. Комплект можуть доповнювати профілі з армуючої сіткою і фасадна фарба. Такий набір називають фасадною системою. У чому ж її особливості, і чим вона хороша?
Характеристики компонентів фасадної системи
Головним компонентом фасадної системи є безпосередньо фасадні шпалери. Вони являють собою особливо міцне еластичне полотно, виготовлене з синтетичних волокон. Воно володіє високою щільністю 170 г/м2. Фасадні шпалери бувають гладкими і рельєфними. За зовнішнім виглядом вони можуть нагадувати інші лицювальні матеріали, наприклад, декоративну штукатурку, але за кількістю переваг вони пішли від них далеко вперед.
Цей матеріал витримає будь-які кліматичні умови. Волога, мороз, сонце не зможуть ніяк йому нашкодити. Фасадні шпалери не пропускають вологу всередину, не деформуються з-за механічних впливів і нечутливі до лугів. Виключена можливість появи на них тріщин. Усадка пройде для фасадних шпалер без наслідків завдяки їх високій еластичності. Вони володіють вогнестійкістю і паропроникністю. Найбільшим достоїнством фасадних шпалер вважається те, що вони фіксують тріщини до 5 мм на поверхнях стін. Також вони не містять токсичних речовин, тому не зможуть принести шкоду здоров’ю людини.
Другим компонентом системи є дисперсійний клей, основою якого є акрилові полімери. Він володіє досить щільною текстурою, високою адгезією, еластичний, легко наноситься. Такий клей допоможе вирівняти шорсткості і зафіксувати мікротріщини на стінах.
Наступним компонентом є профілі з армуючої сіткою. Розрізняють два види профілів: стартові і кутові. Стартові елементи використовують для створення рівних країв внизу і вгорі стіни, а також встановлюють на місцях стику шпалер, щоб вони не відклеювалися. Кутові елементи служать для створення геометрично правильних кутів.
У комплект може входити дисперсійна фасадна фарба, яка наноситься поверх полотна.
Монтаж фасадних шпалер
Монтаж фасадних шпалер здійснюється в три етапи.
На першому етапі необхідно підготувати поверхні стін до обклеювання шпалерами. Слід очистити їх від старої штукатурки, яка може відшаровуватися. Потім потрібно виявити всі тріщини. Дрібні рекомендується заповнити фасадним герметиком. Найбільші слід розширити за допомогою болгарки і тільки після цього герметизувати. Якщо на поверхні стін є значні нерівності, то їх слід вирівняти за допомогою шпаклівки. З рештою легко впорається клей. Поверхні необхідно загрунтувати. Після цього рекомендується почати монтаж профілів з армуючої сіткою. Стартові елементи необхідно встановити у верхній і нижній частинах поверхні стіни і на місці передбачуваного стику полотен шпалер. Кутові елементи потрібно закріпити, відповідно, на кутах будівлі. Профілі можна монтувати на «рідкі цвяхи».
На другому етапі відбувається безпосереднє обклеювання фасаду шпалерами. Спочатку необхідно нарізати шпалери на полотна, довжина яких буде трохи перевищувати висоту стіни. Потім слід нанести клей на стіну за допомогою валика і вирівняти його зубчастим шпателем. Після цього її можна обклеювати фасадними шпалерами, які потім рекомендується розгладити гумовим валиком.
На третьому етапі відбувається нанесення дисперсійної фарби на стіни. Якщо на фасаді були тріщини великі, то бажано, щоб фарба була еластичною. Що стосується колірного рішення, то воно може бути абсолютно будь-яким на вибір власника будинку.
Поєднання всіх компонентів фасадної системи, кожен з яких дуже важливий, зробить фасад будівлі практично невразливим, а його зовнішній вигляд доглянутим.