Обробка шпалерами: вибираємо правильно

Отделка обоями: выбираем правильно3D шпалери в інтер’єрі кімнати

Шпалери – це самий універсальний матеріал для внутрішньої обробки приміщень. Тільки їх можна використовувати у всіх, без винятку, кімнатах – навіть в санвузлах і лоджіях.
Це можливо не тільки завдяки величезному колірного різноманіття шпалер, але і різними властивостями, що здобувається ними в результаті використання новітніх технологій виробництва. У нашій статті піде мова про те, які в даний час існують шпалери для будівельної обробки, як вони класифікуються, і як з їх допомогою створюється дизайн інтер’єру того або іншого приміщення.

Зміст статті

  • Класифікація шпалер
  • Всі різновиди шпалер
    • Паперові
    • Флізелінові та вінілові шпалери
    • Шовкографія і тканинні шпалери
    • Скловолоконні і 3Д шпалери

Класифікація шпалер

За ступенем вологостійкості шпалери підрозділяються на три види. Вологостійкі шпалери, поверхня яких можна лише протирати вологою серветкою, без використання миючих засобів.
Шпалери, що миються, стійкі до впливу побутової хімії, яка застосовується для очищення поверхонь від забруднень. І третій вид – супермоющіеся, які абсолютно не бояться води.
Отже:

  • У кожного виду шпалер є і багато інших властивостей, про які можна дізнатися по значку, нанесеному на етикетку. Значки говорять і про те, як правильно клеїти шпалери, стикувати малюнок, видаляти їх зі стін.
    У наведеній нами таблиці є всі види позначень, відповідних кожному типу шпалер.

Отделка обоями: выбираем правильноКласифікація шпалер

Існує дві основних технології виробництва шпалер: не грунтовані та ґрунтовані:

  • Прості не грунтовані шпалери, в свою чергу, бувають друковані тиснені, рельєфні і лепковые. Малюнки в цьому випадку наносяться безпосередньо на кольорову або білу папір.
    У рельєфних варіантах це робиться густий, пастоподібної фарбою, яка і створює рельєф.
  • У другому випадку, малюнок наноситься не на саму папір, а на шар ґрунту. Грунтовані шпалери більш щільні, завдяки чому абсолютної гладкості стін при наклейці не потрібно.
    Мало того, вони самі по собі можуть приховувати невеликі дефекти стін.

У виробництві застосовується безліч варіантів обробки шпалер: металізація, лакування, шовкографія, створення рельєфу, гобелени. Чим складніше обробка, тим вище і ціна.
Особливо, якщо їх поверхня покривається спеціальним захисним шаром, завдяки якому шпалери можна не лише мити, але і фарбувати.

Всі різновиди шпалер

Крім відомих всім паперових і вінілових шпалер, є й багато інших варіантів. Це 3Д і фотошпалери, флізелін, скловолоконні та текстильні шпалери, різні плівкові покриття, рідкі шпалери.
Ми спробуємо коротко розповісти вам про їх достоїнства і недоліки, а також про те, як проводиться обробка і дизайн квартири шпалерами того чи іншого виду.

Паперові

Був час, коли про існування інших видів шпалер ми навіть не підозрювали. У радянські часи у продажу були тільки паперові шпалери.
В даний час у продажу безліч різних стінних покриттів, але паперові шпалери не здають своїх позицій. Це самий бюджетний варіант обробки, саме тому і найпопулярніший.
Власне, у паперових шпалер є два недоліки: вони вигорають на сонці і бояться вологи.
Отже:

  • Вони не володіють особливою міцністю, тому термін служби такого покриття становить не більше п’яти років. Але це не є їх недоліком, а, швидше, гідністю.
    Один і той самий інтер’єр швидко набридає, і замінити дешеві шпалери, які легко клеяться, і також легко знімаються, простіше всього.

Отделка обоями: выбираем правильноПаперові шпалери в дитячу

  • У зв’язку з тим, що в їх виробництві не використовується ніяке полімерна сировина, паперові шпалери «дихають», і є найбільш екологічними. Саме їх рекомендується клеїти на стіни в дитячій і спальні.
  • А різноманітність фактур, візерунків і кольорів паперових шпалер, анітрохи не поступається асортименту більш дорогих видів. Тому створити гарний інтер’єр за допомогою паперових шпалер теж можна – причому, це легко зробити своїми руками.
  • Існує кілька видів паперових шпалер: структурні, одношарові, дуплекс і фотошпалери. Назви говорять самі за себе.
    Одношарові шпалери, інакше звані «симплекс», складаються з тонкого шару паперу, на яку друкарським способом наносять малюнок. Вони вимагають самої ретельної підготовки стін і володіють найменшою щільністю.
  • Дуплекс складається з двох-трьох шарів паперу, і має тиснений рельєф. Іноді їх поверхню покривають складом, що захищає поверхню від вигорання.
    Дуплексні шпалери здатні приховати дрібні дефекти базової поверхні, і тому не вимагають ідеальної гладкості стін.
  • Структурні шпалери мають ще більше шарів, вони щільні і міцні, тому що виготовляються з особливого сорту волокнистої папери. Такі шпалери призначені для фарбування стін.
  • Це стає можливим після їх просочення водовідштовхувальним розчином. Вони і після фарбування не втрачають свою повітропроникність і здатні витримати більше десяти покриттів водоемульсійною фарбою.

Отделка обоями: выбираем правильноФотошпалери, декоруючі стіну частково

  • Особливим авторитетом у народі користуються фотошпалери. Вони являють собою паперове полотно, на яке фотографічно нанесені пейзажі і ландшафти, зображення тварин, репродукції картин.
    Фотошпалери можуть бути призначені для обклеювання стіни по всій висоті. Але є й такі, які декорують стіну частково, як панно.

Отделка обоями: выбираем правильноФотошпалери на стіни ванної кімнати

Виробляються і вузькі фотошпалери, спеціально призначені для оздоблення міжкімнатних дверей. В процесі виготовлення проводиться обробка фотошпалер спеціальним водовідштовхувальним складом, що дозволяє застосовувати їх в помірно вологих приміщеннях.
Наприклад, це може бути кухня, лоджія, або просторий санвузол в приватному будинку.

Флізелінові та вінілові шпалери

Зовні ці два види шпалер дуже схожі, але є невелика різниця в технології їх виробництва. Флізелін виготовляють з волокон целюлози, з додаванням поліестеру і інших компонентів.
Отже:

  • Свою назву ці шпалери отримали від німецького слова Vlieseline, що позначає нетканий матеріал, схожий на папір. Спочатку його використовували у швейній галузі для додання форми комірцям і стійок на одязі.
  • Флізелін набагато міцніше папери і, до того ж, має здатність не втрачати форму при намоканні. Саме ці якості і послужили приводом для початку виробництва стінових декоративних покриттів на основі флізеліну.

Отделка обоями: выбираем правильноДизайн спальні з допомогою флізелінових шпалер

  • Цей вид шпалер теж є натуральним матеріалом, але, на відміну від паперових побратимів – більш довговічним. Тому флізелін також можна застосовувати в оздобленні житлових кімнат, а вже про їх різноманітному асортименті і говорити не доводиться.
  • Саме цей вид шпалер дизайнери найчастіше вибирають для своїх проектів. Їх ідеї може взяти на озброєння кожен.
    Подивіться на фото зверху – в головах ліжка, на стіні створена своєрідна аплікація з трьох видів флізелінових шпалер з яскравими і соковитими кольорами, але в межах однієї кольорової гами. З ними гармонує і домашній текстиль – вийшов оригінальний інтер’єр спальні.

Отделка обоями: выбираем правильноОбробка шпалерами з декоративними молдингами

  • До речі, варіанти оздоблення кімнати шпалерами з різними малюнками або відтінками, сьогодні в моді. Виконуються вони по-різному: кожна стіна може бути оброблена своїм кольором.
    Відмінно виглядає і оздоблення однієї стіни різними шпалерами, межі яких закриваються декоративними молдингами, фризом, або бордюрами відповідного кольору.
  • В основі вінілових шпалер теж флізелін, поверх якого наноситься шар полівінілхлориду, який і дав їм назву. Ці двошарові шпалери можна мити, і використовувати для обробки ванної кімнати.

Отделка обоями: выбираем правильноВінілові шпалери у ванній кімнаті

  • Особливо актуальне застосування вінілових шпалер для обробки стін кухні. Не біда, що в них дихаючий шар флізеліну закритий декоративним полімерним шаром.
    По-перше, ці шпалери гігієнічні, так як миються навіть теплою водою з милом. По-друге, їх часто клеять тільки від середини стіни. Знизу стіну облицьовують кахлем, деревом, або пластиком.

Отделка обоями: выбираем правильноОздоблення кухні вініловими шпалерами

  • Відрізнити вінілові шпалери від флізелінових можна, поглянувши на зворотний бік. У флізеліну виворіт має рельєф, який повторює малюнок на лицьовій стороні.
    У вінілових шпалер виворітна сторона гладка.

Відрізняються вони і за способом приклеювання до стіни. Флізелін змащувати клеєм не можна, він наноситься тільки на стіну.
Працюючи з вініловим покриттям, роблять все навпаки – клей наноситься на зворотну сторону шпалер.

Шовкографія і тканинні шпалери

Шпалери, вироблені методом шовкографії, по суті, можна віднести до вініловим.
В основі їх виробництва – паперовою або флізеліновою полотно, просочене полівінілхлоридом. На цьому їх схожість закінчується.
Отже:

  • Далі в хід йдуть нитки натурального або ацетатного шовку або інших штучних волокон, які вкрапляются в вінілову просочення. Після цього полотно нагрівається і під високим тиском підлягає тисненню.
    Поверхня шпалер стає гладкою, нагадуючи шовк. Звідси і пішла їх назва.

Отделка обоями: выбираем правильноШовкові шпалери в дизайні кухні

  • Завдяки вплетению ниток, шелкографические шпалери отримують додаткову міцність. Їх поверхня може бути як блискучою, так і матовою, а експлуатаційні властивості тільки поліпшуються: шовкові шпалери не вицвітають, вологостійкі і довговічні.
  • І звичайно, випускається величезна різноманітність забарвлень і малюнків. Є і двошарові варіанти, які цілком підійдуть для санвузла або кухні.
    Оздоблення залу шпалерами вимагає гарного декоративного ефекту. Саме шовкові шпалери можуть зробити його інтер’єр найбільш вишуканим.
  • Особливо виграшно виглядають такі шпалери в приміщенні з штучним освітленням, підсвічуванням. Мерехтіння і відблисків, потрапляючи на поверхню стін, створюють неперевершену гру світла, роблячи приміщення святковим і ошатним.

Отделка обоями: выбираем правильноДекор стін шовковими шпалерами

  • Шелкографические шпалери можуть бути поклеєні не по всій площі стін, а частково, в якості декору. На картинці зверху представлений саме такий приклад.
    У кімнаті багато рослин, тому дуже гармонійно виглядає стінні покриття з відповідним малюнком. Такі варіанти оздоблення шпалерами кімнати вибирають не випадково, їх ретельно продумують, щоб від відблисків на стінах не рябіло в очах.
  • Основою текстильних шпалер теж є папір або флізелін. А верхній шар робиться не з волокон, як у шелкографических шпалер, а з тканини: льон, велюровою, бавовняної – будь.
    Виглядають тканинні шпалери шикарно, вони досить стійкі і довговічні. Але, як і будь-яка тканина, швидко вбирають запахи і пил. Тому використовувати їх можна не в будь-яких приміщеннях.

Отделка обоями: выбираем правильноСтруктурні тканинні шпалери

  • Такі шпалери не обирають навмання, а тільки під інтер’єр – інструкція спеціаліста при цьому просто необхідна. Він розповість вам, як правильно клеїти шпалери, адже не кожний покупець розбирається, що означають значки на етикетці.
    Наприклад, найдорожчі, велюрові шпалери, дуже примхливі. Якщо при наклеюванні щось зробити неправильно, ви понесете збитки.
  • Великою популярністю користуються жакардові шпалери, які випускаються величезним асортиментом, більше двохсот малюнків і забарвлень. Дуже часто їх застосовують при обробці приміщень в класичному стилі.
    Адже в середні століття було модно оббивати стіни кімнат тканиною.

Отделка обоями: выбираем правильноЖакардові шпалери в інтер’єрі спальні

  • А ось фетрові шпалери є миються, так як їх декоративним шаром є поліпропілен або фетр. Вони дуже стійкі, добре очищаються пилососом, і призначені не тільки для обробки житлових, але і офісних приміщень.

Отделка обоями: выбираем правильноОздоблення інтер’єру текстильними шпалерами

  • У створенні оригінальних інтер’єрів, дизайнери нерідко використовують кілька видів тканинних шпалер. Особливо добре це виходить у тих випадках, коли кімната має складну геометричну форму, багато простінків, кожен з яких може бути оформлений індивідуально.
    На наведеному нами прикладі, це добре видно.

Скловолоконні і 3Д шпалери

Сировиною для виготовлення скловолоконних шпалер є спеціальне скло, яке при високих температурах поділяється на волокна. Кому цікаво, як це відбувається, можна подивитися відео.
Зі скляних волокон, як і з текстильних, роблять пряжу та тчуть полотно. Подальше застосування цього полотна дуже різноманітно.
Однією із сфер його застосування і є виробництво декоративного настінного покриття.

Отделка обоями: выбираем правильноШпалери з скловолокна

Отже:

  • Так як скло є натуральним матеріалом, шпалери зі скловолокна можна вважати екологічно чистими. До того ж вони дуже міцні, не бояться високих температур, і тому застосовуються навіть в медичних установах.
  • Склошпалери можна застосовувати для обробки ванних кімнат, кухонь, коридорів. Оздоблення мансардного поверху шпалерами з скловолокна дуже практична.
    Часто робити ремонт у цьому приміщенні не дуже зручно, а стіни обклеєні скловолокнистими шпалерами, можна неодноразово перефарбовувати.
  • У невеликих кімнатах малогабаритної квартири склошпалери не використовуються, як втім, і 3Д шпалери. Їх гарний рельєф і об’ємний ефект добре помітний на відстані, а в маленькій кімнаті вони перетворюються на звичайні шпалери.

Отделка обоями: выбираем правильно3D шпалери в інтер’єрі вітальні

  • На 3д шпалерах, як і на фотошпалерах, може бути зображений будь-який пейзаж, рослина або тварина. Такий декор відмінно підходить для стін просторих приміщень заміського будинку.
    На них може бути нанесена флуоресцентна фарба, завдяки чому, з настанням темряви шпалери ефектно сяють – стіни стає надзвичайно красивими.

Основною сировиною для виготовлення об’ємних шпалер є поліестер. Завдяки цьому матеріалу, покриття набуває міцність, стійкість до підвищених температур, вологості.
В якості основного оздоблювального матеріалу 3Д шпалери застосовувати не має сенсу – інтер’єр буде строкатим і монотонним. Найчастіше їх використовують для додаткового декору стін, у вигляді шпалер або картин в рамці.