Основні правила домашньої колористики: як підібрати колір шпалер, не вдаючись до допомоги дизайнерів

Основные правила домашней колористики: как подобрать цвет обоев, не прибегая к помощи дизайнеров

Як правильно підібрати колір шпалер? Відповідь на це питання вважається найважливішим при ремонті, оскільки саме від правильності підібраних відтінків буде залежати ступінь затишку створеного дизайну кімнати.

Відтінки, які не суперечать один одному, поєднувані з усіма деталями інтер’єру і здатні правильно підкреслити заданий стиль, підібрати нескладно. Але вийде в підсумку по-справжньому стильний і затишний інтер’єр, або такі акценти зіпсують сприйняття кімнати?

Багато виробників шпалерної продукції полегшили завдання вибору відповідних відтінків, заздалегідь скомбінувавши схожі за стилем шпалери в однакові колекції. Крім того, існує ряд допоміжних спектрів і таблиць, що дозволяють швидко і безпроблемно вибрати кольори, поєднані один з одним.

Важливо розуміти, що всі сучасні забарвлення шпалер можуть сприйматися по-різному залежно від особливостей окремих кімнат.

Але якщо ваша мета – створення авторського дизайну, створення акцентів за рахунок незвичайних, але ефектних колірних поєднань – вибирати палітру для оформлення кімнати доведеться самостійно.

Основные правила домашней колористики: как подобрать цвет обоев, не прибегая к помощи дизайнеров

Загальні особливості вибору відтінків

Фахівці у сфері дизайну інтер’єрів виділяють кілька чинників, на які слід орієнтуватися при виборі підходящого відтінку шпалер для стін:

 • розміри кімнати;
 • ступінь освітлення;
 • особливості планування;
 • призначення інтер’єру;
 • наявність меблів та аксесуарів певних відтінків;
 • психологічне сприйняття кольорів.

Вибір шпалер за кольором багато в чому залежить від розмірів оформлюваного простору. В інтер’єрах з великою площею можна застосовувати всілякі методики поклейки шпалер та яскравих і світлих тонів.

Основные правила домашней колористики: как подобрать цвет обоев, не прибегая к помощи дизайнеров

Навіть досить темні акценти в кольорах шпалер не порушать цілісність такого інтер’єру, оскільки будуть балансуватися світлими вставками, присутніми по всьому периметру просторої кімнати.

Порада: якщо ви хочете візуально зменшити великий інтер’єр і зробити його більш затишним – зупиніть вибір на шпалерах з яскравими елементами на тему природи, а також світлими покриттями з яскравими принтами.

Якщо ж одна з головних проблем оформлення вашого інтер’єру – відсутність достатнього простору для поклейки шпалер темних кольорів, зорово зменшують інтер’єр, необхідно заздалегідь з’ясувати, який колір шпалер збільшує кімнату. Як правило, до такої панелі відносяться світлі і теплі відтінки: бежевий, білий, жовтий, ніжно-рожевий, персиковий, салатовий та інші.

Основные правила домашней колористики: как подобрать цвет обоев, не прибегая к помощи дизайнеров

Визначившись з відповідним кольором шпалер в маленьку кімнату, обов’язково продумайте особливості висвітлення такого інтер’єру.

Навіть самі світлі і теплі тони будуть згасати при відсутності яскравого кольору, і в цьому випадку ви не зможете забезпечити розширення простору, так як весь інтер’єр буде сприйматися досить темним.

В кімнатах з яскравим освітленням у всіх зонах можна поклеїти шпалери більш темних і холодних відтінків. Якщо ж у денний час природного світла в кімнаті не вистачає (в силу наявності вікон невеликих розмірів), а ввечері світильники не забезпечують хороше освітлення в кімнаті, вибирайте як можна більш світлу палітру для оформлення стін.

Визначаючись, як вибрати колір шпалер для кімнати, враховуйте і її призначення. Не секрет, що багато відтінки здатні надати як позитивне, так і негативний вплив на сприйняття інтер’єру: наприклад, яскраво-червоний – це колір пристрасті та енергії, і він не завжди буде доречний в зонах для відпочинку і сну. Як розслаблюючих підійдуть пастельні відтінки.

Основные правила домашней колористики: как подобрать цвет обоев, не прибегая к помощи дизайнеров

В інтер’єрах, призначених для прийому гостей, можна використовувати шпалери більш яскравих кольорів. Але простежте, щоб яскраві відтінки не створювали візуальну перевантаження і не суперечили колірній гамі інших деталей інтер’єру.

Порада: при виборі шпалер з візерунками звертайте увагу на поєднання відтінків, присутніх на полотні. Яскраві візерунки, які зливаються з настільки ж яскравим тлом, не підійдуть для оформлення ні однієї кімнати в будинку, так як будуть чинити сильний психологічний вплив.

При наявності кімнати з нестандартним плануванням одночасне використання декількох кольорів дозволить вигідно зонувати простір. Більш того, використання відразу декількох відтінків шпалерних матеріалів корисно при декоруванні ніш і виступів у просторі.

Підбір шпалер за кольором повинен здійснюватися і з урахуванням стилістики приміщення. Для східних тематик більш властиві комбінації білого, чорного і червоного відтінків різної насиченості.

Європейські стилі – це більш світлі і спокійні тони. Старовинні інтер’єри створюються, як правило, за допомогою шпалер спокійних тонів. У таких кімнатах можуть бути присутні і темні акценти, але в невеликих кількостях.

Основные правила домашней колористики: как подобрать цвет обоев, не прибегая к помощи дизайнеров

Яскраві шпалери для стін – це візитна картка більшості сучасних напрямів стилю. Якщо ви створюєте кімнату в стилі модерн, хай-тек або навіть мінімалізм, можете сміливо вибирати будь-який з яскравих відтінків, запропонованих виробником.

Головне – дотримуватися сполучуваність і продумати до дрібниць дизайн, що передбачає дублювання відтінків в інших деталях інтер’єру.

У пошуках відповіді на питання, як вибрати колір шпалер для домашнього інтер’єру, продумайте і особливості декорування стін. Останнім часом популярності набувають всілякі способи створення акцентів, а також комбінування декількох оздоблювальних матеріалів. У цих випадках бажано домогтися гармонійного поєднання світлих і більш насичених (темних або яскравих) тонів.

Основные правила домашней колористики: как подобрать цвет обоев, не прибегая к помощи дизайнеров

Поєднання відтінків

Визначаючись, якого кольору повинні бути шпалери у вашій кімнаті, не втрачайте з уваги і особливості комбінування відтінків. Всілякі палітри кольорів шпалер можна дуже вигідно поєднувати один з одним, виставляючи напоказ кращі риси домашнього дизайну.

Традиційний і найбільш простий варіант – поєднання чорних і білих відтінків в інтер’єрі. Це можуть бути шпалери, наклеєні на єдину поверхню, шпалери та меблі або поєднання настінних покриттів і текстилю.

Пам’ятаєте! Темні і надмірно яскраві кольору необхідно комбінувати зі світлими відтінками, інакше ви не зможете підкреслити затишок створеного інтер’єру.

Основные правила домашней колористики: как подобрать цвет обоев, не прибегая к помощи дизайнеров

Деякі красиві кольору шпалер можуть поєднуватися практично з кожним відтінком: до них відносяться бежевий, коричневий, сірий, білий колір. Шпалери інших відтінків краще вибирати, продумуючи найменші деталі поєднання.

Щоб ви могли розібратися, якого кольору повинні бути шпалери в будинку – подивіться на відтінки, що вже присутні в кімнаті:

 • до синього кольору підійде жовтий, білий, блакитний, бірюзовий та інші природні тони;
   
 • елементи червоного кольору будуть виглядати ефектно на тлі рожевого і білого тонів;
   
 • фіолетові шпалери комбінуються з блакитним, лавандовим, сірим, жовтим, рожевим і багатьма іншими відтінками;
   
 • зелений колір можна поєднувати з жовтим або оранжевим, а також з елементами світло-коричневого кольору, які підкреслять природну тематику інтер’єру.

Основные правила домашней колористики: как подобрать цвет обоев, не прибегая к помощи дизайнеров

Інші кольори шпалер в інтер’єрі комбінуються з відтінками, які сталися на їхній основі. Фахівці стверджують, що одним з найефектніших і оригінальних способів комбінування є поєднання шпалер, які відрізняються один від одного тільки на 1-2 тони. Такий декор корисний при зонуванні, формуванні плавних переходів, впливі на розміри простору, створенні затишній, розслаблюючій обстановки в кімнатах.

Вибір шпалер під меблі

Припустимо, що ви створюєте ремонт не «з нуля» — і у вашому інтер’єрі вже присутні деякі предмети меблів. Як підібрати шпалери під колір меблів?

Насамперед, зверніть увагу на наступні особливості:

 • при наявності старих меблів більш доречним буде використання яскравих шпалер, які будуть перетягувати увагу на стіни;
   
 • при наявності стильної та сучасної меблів можливе формування акцентів саме на деталях інтер’єру, тому можна оформити стіни шпалерами більш спокійних і нейтральних відтінків.

Найчастіше колір меблів збігається з відтінком, присутніх на акцентной стіні. Вирішуючи, який колір шпалер вибрати під меблі, ви можете враховувати і найдрібніші деталі, аж до декоративних подушок на диванах або м’якої оббивки на стільцях.

Основные правила домашней колористики: как подобрать цвет обоев, не прибегая к помощи дизайнеров

Ми зібрали рекомендації з приводу найбільш поширених кольорів меблів і квітів шпалер, придатних для оформлення таких кімнат:

 • біла меблі – найбільш універсальна. До неї підходять шпалери світлих і темних відтінків, і навіть яскраві і насичені вставки на стінах такої кімнати виглядають цілком гармонійно. Єдина особливість, яку слід врахувати можливість зливання меблів і стін при використанні занадто світлих шпалер для створення фонового відтінку. Виділяйте такі стіни картинами, панно або іншими аксесуарами;
   
 • меблі коричневих тонів. Визначаючись, який колір шпалер під коричневу меблі підійде краще всього, враховуйте головні мети вашого дизайну. Якщо ваша мета – наблизитися до природи, використовуйте покриття рожевого, зеленого, блакитного, жовтого відтінку. Якщо коричнева меблі символізує строгу класику – підійдуть бордові, бежеві, золотисті і багато інші тони;
   
 • різнобарвна меблі (стосується, насамперед, м’яких меблів та кухонного гарнітура). У таких інтер’єрах можна задіяти шпалери пастельних тонів, а в якості акцентів на окремих стінах – однотонні або різнокольорові шпалери з квітами, присутніми в меблів;
   
 • темна меблі: чорний колір і відтінок венге. Які шпалери підійдуть під меблі кольору венге, здогадатися нескладно: так як предмети меблів будуть затемнювати інтер’єр, рекомендується вибирати максимально світлі настінні покриття. Можливе використання світлих шпалер з яскравими орнаментами, але в обмежених кількостях.

Основные правила домашней колористики: как подобрать цвет обоев, не прибегая к помощи дизайнеров

Рада: до візерунчастим шпалер підбирайте відповідну текстильну оббивку меблів: підібрати гармонійні матеріали можна в колекціях шпалер і тканин-компаньйонів.

Не забувайте, що успіх вашого дизайну гарантовано лише тоді, коли відтінки меблів і шпалер не просто зможуть гармоніювати один з одним, але і вигідно підкреслять достоїнства інтер’єру. Тому виділяйте зони зі стильними меблями за рахунок незвичайних колірних акцентів на стінах.

Колір шпалер і інші деталі інтер’єру

Зупинимося ще на кількох деталях, здатних вплинути на пошук шпалер для стін за кольором. Нерідко в інтер’єрах орієнтуються не тільки меблі, але і вибирають шпалери під колір дверей. Такий варіант оформлення не обов’язково передбачає використання аналогічних відтінків: можливе застосування кольорів на пару тонів світліше або темніше.

Основные правила домашней колористики: как подобрать цвет обоев, не прибегая к помощи дизайнеров

При виборі шпалер для стін можна орієнтуватися і на інші поверхні. Найчастіше критерієм вибору основного відтінку служить стелю. У багатьох старовинних інтер’єрах шпалери і стеля зливаються в єдину композицію.

Як підібрати колір стелі до шпалер? Перш за все, визначитеся, яка палітра буде найбільш вдалою у вашій кімнаті: темна, світла або яскрава, формує контрасти.

Далі проаналізуйте, чи не буде вибраний відтінок надавати давящее вплив при використанні не тільки на бічних поверхнях, але і зверху.

Якщо ваш вибір вас повністю влаштовує – починайте оформлення: при бажанні стелю можна стилізувати з допомогою фактурних матеріалів або глянсового покриття.

Увага! До стандартному білому стелі підійдуть шпалери абсолютно будь-якого кольору.

Не забудьте продумати, як підібрати колір штор до шпалер. Штори в інтер’єрі можуть імітувати фоновий відтінок (відрізняючись від нього на кілька тонів) або повторювати колір візерунків, що зустрічаються в акцентних зонах кімнати.

Основные правила домашней колористики: как подобрать цвет обоев, не прибегая к помощи дизайнеров

Незвичайні способи вибору відтінків

Якщо ви не визначилися, якого кольору повинні бути шпалери, існує кілька варіантів виходу з цієї ситуації. Приміром, можна придбати стильні шпалери під фарбування: це дозволить вам відразу ж поміняти колір тла кімнати, якщо вам не сподобається вибраний варіант.

Новинкою внутрішньої обробки, стрімко набирає популярність, стали шпалери, що міняють колір. Головний відтінок таких матеріалів може змінюватись в залежності від освітлення або температури.

Ті, хто цінує традиції, можуть вибирати колір шпалер по фен шуй. Згідно з правилами такого оформлення, в спальні повинні бути червоні і рожеві відтінки, в дитячій – жовті і зелені, у вітальні – шпалери бежевого, коричневого та інших природних кольорів, в кухні і ванній –білі шпалери.

Основные правила домашней колористики: как подобрать цвет обоев, не прибегая к помощи дизайнеров

Знаючи, як підібрати колір шпалер у кімнату з урахуванням різних особливостей дизайну і планування, ви зможете створити інтер’єр, що розташовує до комфорту. Дивіться фото кольорових шпалер в інтер’єрі – і вирішуйте, який відтінок стане найбільш підходящим саме для вас.