Сьогодні, коли стоїть питання щодо обробки стін, то насамперед ми звертаємо увагу на шпалери. Справа в тому, що це той матеріал, який є найдешевшим на ринку. У той же час, настінні шпалери володіють і іншими перевагами. І тут необхідно докладно розібратися, яка ж історія є у настінних паперових шпалер.
Більше трьох століть людям відомі паперові шпалери для стін. Ще в Стародавньому Китаї, як тільки з’явилася папір з рису, люди стали застосовувати її для наклеювання на стіни. З тих пір по всьому світу почали використовуватися паперові шпалери.
Але не все так просто. Китайці також одними з перших почали не просто клеїти рисовий папір на стіни, але і прикрашати її малюнками природи, птахів, дерев і так далі. З часом з’явилися різні орнаменти, які відрізнялися складністю і химерністю. У сьомому столітті в Японії навчилися виготовляти папір. Однак японці почали застосовувати папір для створення розмежувань між двома сусідніми кімнатами.
Як у Європі з’явилися стіни
Як і багато інші надбання людства, які потрапляли з Азії в Європу, шпалери привезли в Новий Світ англійські торговці. Тим не менш, тоді в Європі був поширений текстиль. Шпалерам було важко витіснити з ринку текстильне полотно. Наносити трафаретами візерунки на папір було дуже трудомістким процесом, що не могло не відбитися на вартості нового матеріалу. І тут вже немає сенсу говорити розпису папери шпалер. Така робота коштувала шалених грошей.
Один час в європейських країнах почали з’являтися підроблені шпалери. Умільці створювали так звані паперові шовку. Це покриття з паперу, які імітували шовк. Примітно, що таким матеріалом оброблені стіни відомого у Франції Лувру і палацу кардинала Рішельє.
Неспроста саме у Франції в 1599 році відкрили першу гільдію шпалерних майстрів. Але шпалери виготовлялися не як сьогодні – рулонами, а окремими шматками. Пройшло 200 років і паперові шпалери для стін «обросли» новою історією. У 1899 році фахівці побудували станок, який дозволяв виготовляти рулонні шпалери. Але, як показала практика, таке виробництво було нерентабельним. Мануфактура повинна була платити за кожне полотно. До 1939 року виробництво шпалер просто зупинилося. Саме тоді Престон – англійська приватний виробник запропонував верстат для виготовлення шпалер, який існує сьогодні – для виробництва циліндричних рулонів. На шпалери валиками наносилися візерунки.
Види паперових боїв сьогодні
Оздоблювальний матеріал (шпалери) отримав велику популярність. Це пояснюється тим, що ціна шпалер, екологічна чистота цілком задовольняють більшість споживачів. Отже, сьогодні є безліч видів шпалер, які клеять на стіни.
Шпалери з гладкою поверхнею. Це шпалери, які виготовлені з натуральної папери. Малюнок на зовнішній стороні аркуша шпалер наноситься способом друкарні. Якщо розглядати більш дешеві шпалери, то вони виготовлені з паперу низької якості, а також без додаткових коштів. Але якщо купувати дорогі шпалери з гладкою поверхнею, то в них додатково наноситься грунтовка, яка захищає від ультрафіолету. Ґрунтовку наносять на шпалери перед тим, як наноситься візерунок. Так, виріб більше зберігає свій первісний вигляд.
Дуплексні шпалери. Такі шпалери нагадують попередній вид, тільки використовується не один шар паперу, а два, які склеюються між собою. Перший шар служить основою, а на другий шар накладається малюнок. Такі шпалери більш міцні, а також їх легко знімати із стін. На сьогоднішній день дуплексні шпалери – це найпопулярніший вид шпалер, що купують в нашій країні.
Шпалери з тисненим покриттям. Даний вид шпалер – то ті ж дуплексні двошарові шпалери, лише візерунок на них робиться шляхом тиснення, виходить рельєфний візерунок. Більшість сучасних інтер’єрів оброблене саме таким типом шпалер.
Шпалери зі структурною поверхнею. На поверхню паперу наносяться подрібнені перетерті матеріали. Такі шпалери виглядають незвично і оригінально. В якості матеріалів для нанесення використовується річковий пісок, горіхова шкаралупа і так далі.
Пінні шпалери. Даний вид шпалер вважається відносно дорогим. В якості матеріалу для покриття верхнього шару використовується акрилова фарба. Під дією високої температури акрил піниться, в результаті чого утворюються унікальні і неповторні візерунки.
Паперові шпалери вологостійкого типу. Вологостійкі шпалери виготовляються за тією ж технологією, що і звичайні паперові шпалери, тільки як доповнення використовується кілька хімічних матеріалів. Вони не дають вологи і пилу проникати на поверхню шпалер. Такий обробний матеріал можна використовувати у ванній кімнаті, на кухні, де поверхні часто забруднюються. Спеціальне покриття передбачає використання миючих засобів для видалення забруднень з шпалер.
Виробники шпалер
На сьогоднішній день в нашій країні найчастіше зустрічаються шпалери з України, Білорусії, Америки та інших країн СНД. Особливу увагу необхідно приділити шпалер вітчизняного виробництва. Фахівці розробили особливі шпалери в дитячу кімнату, прихожу, спальню та інші приміщення. Зрозуміло, не обов’язково дотримуватися подібні рекомендації.
Як вибирати шпалери для стін
Всім відомо, що стіни – це своєрідне «обличчя» інтер’єру. На нього потім накладається меблі, аксесуари, текстильні матеріали. В залежності від того, як покриті стіни, визначається інтер’єр всього приміщення.
Фахівці стверджують, що прості паперові шпалери можуть збільшувати або зменшувати візуально інтер’єр. Психологи довели, що колірна гама стін може впливати на емоційний стан людини, який перебуває у приміщенні.
Так, великі малюнки на шпалерах вибираються для великих приміщень. Якщо приміщення знаходиться на сонячній стороні, то краще всього вибирати більш холодні відтінки. Звичайно ж, шпалери повинні відповідати решти предметів в приміщенні.