Паперові шпалери. Основні переваги та недоліки їх експлуатації


			Бумажные обои. Основные достоинства и недостатки их эксплуатации

З кожним роком у дизайнерів з’являється все більше і більше новаторських ідей про те, як створити незвичайне прикраса інтер’єру, використовуючи прості, але при цьому екологічно чисті матеріали.

На пошук потрібної сировини іноді йде дуже багато часу, а між тим шпалери з паперу – це проста природна основа гарного і недорогого оформлення приміщення. У цій статті ми розглянемо паперові шпалери їх переваги і недоліки.

Використання паперових шпалер в приміщеннях

При придбанні паперових шпалер слід враховувати тип того приміщення, в якому вони будуть експлуатуватися. Ні в якому разі не варто клеїти шпалери в приміщеннях з високою вологістю, так як вони не мають вологостійкості, тому у ванній кімнаті або кухні варто використовувати альтернативу, наприклад, у вигляді декоративної плитки.

У вітальнях або дитячих кімнатах, навпаки, рекомендовано використовувати саме паперові полотна, так як вони є натуральною сировиною, не викликають алергічних реакцій і володіють природною повітряної прохідністю.

У приміщеннях, вікна яких виходять на південну сторону, перевагу варто віддати шпалер темних відтінків, добре поглинає надмірна кількість світла. А ось якщо вікно кімнати розташоване на північній стороні, світлі тони допоможуть компенсувати недолік сонячної енергії.


			Бумажные обои. Основные достоинства и недостатки их эксплуатации

Підбираючи паперові шпалери, варто керуватися тим, щоб загальне колірне поєднання полотна і приміщення уживалися в гармонії один з одним. Дизайнери радять вибирати світлі малюнки з дрібним орнаментом для розширення простору невеликих кімнат. У спальні, візуально і естетично відпочити після важкого робочого дня, допоможуть шпалери спокійних пастельних відтінків.

Для дитячих кімнат існує величезний вибір кольорів, що є досить важливим достоїнством паперових шпалер: для молодших діточок можна вибрати силуети тварин або казкових персонажів, а для підлітків – шпалери зі спортивною атрибутикою або музичними вподобаннями. Крім того, відмінним сучасним рішенням є декорування шпалерами не тільки стін, але і стелі, адже техніка обклеювання досить проста.

Різновиди паперових шпалер

Сучасні паперові шпалери відрізняються багатою палітрою фарб і високими технологіями виробництва. Розрізняють кілька типів паперового покриття:


			Бумажные обои. Основные достоинства и недостатки их эксплуатации

  • «симплекс» (від лат. simplex – простий) – одношаровий матеріал;
  • «дуплекс» (від лат. duplex – подвійний) – двошаровий матеріал;
  • структурні шпалери – щільний багатошаровий матеріал, просочений водовідштовхувальним засобом;
  • фотошпалери – матеріал, на який нанесені друковані фрагменти;
  • шпалери під фарбування – матеріал, поверх якого можна наносити акрилову фарбу для стін і стель.

Популярність одношарових шпалерних покриттів поступово відійшла на другий план, адже вони дуже міцні, тонкі і з ними складно працювати, і це є недоліком паперових шпалер. Клеїти такі полотна досить важко, особливо тим, хто займається обклеюванням вперше, адже паперова основа розбухає відразу після нанесення клею, і розгладити її на стіні без бульбашок і заломів практично не представляється можливим.

Щоб не деформувати малюнок на матеріалі, стіну під «симплекс» необхідно ретельно зашпаклювати і вирівняти. Крім того, шпалери доводиться клеїти по технології «внахлест», адже вони дадуть усадку після тривалої просушки обклеєної кімнати. Однак одношарові матеріали з ринків продажу нікуди не зникають, а отже, переваги їх експлуатації все-таки існують.

Переваги використання покриття «симплекс»:

  • висока екологічність матеріалу;
  • хороша повітропроникність матеріалу;
  • низька цінова категорія матеріалу.

На відміну від розглянутих вище шпалер, двошарові паперові покриття більш якісні, а технології їх виробництва, без сумніву, більш досконалі. Робота з таким матеріалом не тільки простий, але і приносить задоволення, адже папір не розмокає і не набухає, а малюнок полотна зберігається в незмінному вигляді. До того ж немає необхідності заздалегідь ретельно готувати до обклеювання поверхню стіни.

Переваги використання покриття «дуплекс»:

  • звуконепроникність матеріалу;
  • стійкість фарб малюнка, нанесеного на матеріал;
  • хороша повітропроникність матеріалу;
  • матеріал не вигорає при відкритих сонячних променях;
  • різноманіття декорування матеріалу.

Останній пункт варто розглянути детальніше. Сучасний «дуплекс» дивним чином багатий різними варіантами покриття. Візерунок на полотні може бути гладким або рельєфним, імітувати велюр або шовкове тиснення – результат залежить від типу складів, нанесених на шпалери.

На жаль, крім перерахованих властивостей, у паперових шпалер і того і іншого типу є істотні недоліки:

  • непридатність матеріалу для вологого прибирання;
  • недовговічність матеріалу (термін служби від 5 до 7 років);
  • чутливість матеріалу до механічних пошкоджень і бруду.

Структурні шпалери ідеально підходять для нерівних стін, так як своїм складом і конфігурацією здатні усунути ці дефекти. Різноманітність візерунків, зображень і фактур дозволяє вибрати оптимальне рішення в питанні унікальною обробки кімнатній площі, однак і вартість такого «паперового задоволення» буде досить високою для простого обивателя.


			Бумажные обои. Основные достоинства и недостатки их эксплуатации

Такі шпалери можна фарбувати різними фарбувальними засобами до десяти і більше разів, що є їх незаперечною перевагою. Крім того, полотна структурних шпалер виробляють метрової ширини, полегшуючи можливість самостійного обклеювання і дозволяючи створити ефект цілісності простору.

Отже, гідності структурних шпалер:

  • якісна і різноманітна фактура матеріалу;
  • хороша повітропроникність матеріалу;
  • вологостійкість матеріалу;
  • матеріал приховує недоліки обклеюваної поверхні;
  • стійкість матеріалу до механічних пошкоджень.

Шпалери під фарбування – досить раціональний варіант для тих, хто хоче декорувати стіни і стелю самотужки. Такі шпалери зручно і швидко миються, а в разі зміни інтер’єру їх легко перефарбувати в інший колір, за вашим бажанням. Крім того, процес нанесення кольорів можна зробити більш захоплюючим навіть для старших дітей, використовуючи трафаретне фарбування.


			Бумажные обои. Основные достоинства и недостатки их эксплуатации

Фотошпалери – сучасне ексклюзивне рішення для любителів вишуканості і якості. Вони виготовляються за індивідуальним замовленням на спеціальному обладнанні, при цьому, не втрачаючи своєї екологічності. Зазвичай фотошпалери мають високу комп’ютерне дозвіл, що дозволяє виготовити полотно необхідного замовнику розміру і використовувати навіть для декорування дверей. До того ж такі шпалери на паперовій основі – досить доступний за вартістю варіант.

З переваг використання паперових фотошпалер по праву можна вважати:

  • ексклюзивний реалістичний малюнок матеріалу;
  • якісна і різноманітна фактура матеріалу;
  • широкий рулонний крій матеріалу;
  • матеріал не вигорає при відкритих сонячних променях;
  • безпека матеріалу.

Незважаючи на такий великий набір гарних властивостей фотошпалер, можна визначити наступні недоліки:

  • матеріал необхідно клеїти тільки на ідеально рівну поверхню;
  • матеріал не довговічний;
  • процес обклеювання матеріалом поверхні досить трудомісткий.


			Бумажные обои. Основные достоинства и недостатки их эксплуатации

Якщо все-таки вибір припав на придбання фотошпалер для свого інтер’єру, і обклеювання приміщення буде виконано самостійно, рекомендується після завершення роботи, нанести на паперове полотно спеціальний захисний лак. Цей спосіб захистить паперові полотна від вологи, що дозволить мити поверхню шпалер, а також збільшить термін експлуатації матеріалу.

Існують також і самоклеючі шпалери. Серед любителів вважається, що вони дуже зручні, так як відпадає необхідність використовувати клей. Однак, серед фахівців побутує думка, що процес обклеювання стіни такими шпалерами вимагає серйозних навичок, так як клейова основа швидко сохне після зняття паперової захисту і працювати треба дуже швидко і злагоджено. Ризик при цьому отримати дефекти у вигляді бульбашок – дуже великий.

Підводячи підсумки, варто ще раз наголосити багатий і різноманітний вибір паперових шпалер. Унікальні кольору і фактури, екологічно чистий матеріал, можливість вибору розмірів і самостійного обклеювання, а також лояльна цінова політика – все це наділяє паперові шпалери незаперечною привабливістю для вдалого декорування інтер’єру будь-якого будинку.