Що краще: шпалери або декоративна штукатурка
При необхідності обробки або поновлення старого інтер’єру, перед мешканцями житла часто постає питання: «Що краще, декоративна штукатурка або шпалери?».
Є, звичайно, і інші види стінових покриттів: плитка, панелі, дошка, але їх частіше використовують для створення акцентів. Основними ж матеріалами, які можуть покривати всю площу стін, є або рулонні матеріали, або штукатурка – як декоративна, так і проста, офарблюється водно-дисперсійними фарбами.
У кожного з цих варіантів є свої переваги, і до того ж, їх можна поєднувати, як це зроблено на представленому вище фото. Що потрібно знати, щоб ваш будинок після обробки виглядав не гірше? Відео до цієї статті, укупі з представленими в ній матеріалом, допоможе отримати відповідь на дане питання.
Зміст статті
- Трохи про інтер’єрному дизайні
- Секрети гармонії
- Чи є переваги у декоративної штукатурки
- Як готується основа
- Створення акцентів і ефектів
Трохи про інтер’єрному дизайні
Далеко не кожна людина має настільки гарним смаком і почуттям міри, які допомагають не просто вдало обставити квартиру, але і зробити ефектну обробку стін і стель без допомоги професіонала. Коли є проблеми з творчим мисленням, потрібно спиратися на логіку, але все ж не варто нехтувати основними правилами дизайну.
Секрети гармонії
Навіть якщо куплена вами краща декоративна штукатурка, або супердорогі шпалери, гарного естетичного ефекту може і не вийти, якщо не врахувати такий важливий нюанс, як гармонія відтінків. Саме їх закономірне поєднання, а не ціна матеріалу, є запорукою виразності, легкості сприйняття, і навіть психологічного впливу на людину.
- І тут неважливо, якого саме виду обробки віддано перевагу. Вона може бути і комбінованої, але коли правильно поєднуються відтінки – і звичайно, якісно виконана робота, гарний інтер’єр може вийти і з недорогими паперовими шпалерами або фарбуванням.
Відтінки гіркого шоколаду і вершків – одне з найкращих поєднань для вітальні
- Взагалі, існує два види гармонійних поєднань: контрасти і нюанси. В першому випадку зіставляються два насичених відтінків – теплий і холодний. Тільки слід мати на увазі, що яскраві кольори, якщо використовувати їх неправильно, стомлюють, і навіть агресивно впливають на емоційний стан людини.
- Тому вони повинні бути врівноважені холодним або нейтральним відтінком, що створює абсолютно інше сприйняття. Дизайнери часто використовують такі прийоми в оформленні житлових приміщень, і гарний приклад контрастної гармонії представлений на фото на початку статті.
- На цьому прикладі, для оформлення стін використані і шпалери, і штукатурка – відповідно, там є не тільки речі, але і деякі нюанси. А от далі представлений варіант, де на стінах одна штукатурка, і гармонія інтер’єру досягнута тільки за рахунок контрасту.
Обштукатурювання в сучасному стилі: ефект бетону
- За великим рахунком, однозначно відповідати на питання: «Яка декоративна штукатурка краще?», було б не зовсім правильно. Якщо мати на увазі матеріальні витрати – це один аспект, декоративні ефекти – інший. Якщо говорити про колір, то тут і взагалі порівнювати нічого.
Зверніть увагу! Більшість текстурних штукатурок продаються білими, а щоб отримати такі красиві відтінки, які ми бачимо на представлених фотографіях, склад просто потрібно грамотно заколерувати, а так само підібрати гарне лессирующее лакофарбове покриття.
- Їх фактури можуть бути самими різними: одні варіанти розраховані на певний ефект, і продаються в готовому вигляді, інші наносяться механічно і колеруются або фарбуються поверхнево (див. Фарбування декоративної штукатурки своїми руками). Їх вибір скоріше характеризує смак людини, або ступінь його володіння професійним інструментом, ніж якість самого матеріалу.
- З шпалерами в цьому плані набагато простіше: вибираючи їх, ви маєте перед очима готовий колір і малюнок, і можете зіставити, наприклад, з оббивкою меблів, шторами і іншими аксесуарами. І потім, погодьтеся, наклеїти шпалери своїми руками набагато простіше, ніж працювати зі штукатурними розчинами – у всякому разі, дуже багато роблять це в своїх оселях самі.
Інтер’єр на італійський лад, гармонія, побудована на нюансах
- Про гармонії контрастів в інтер’єрі, нами вже було сказано, тепер поговоримо про гармонії нюансной. Вона як раз-таки характеризується відсутністю контрастів, хоча в якійсь мірі вони теж присутні. В даному випадку, в дизайні беруть участь частіше стримані тони з однієї колірної гами. Що стосується шпалер, то відтінок може бути лише один, а уникнути монотонності допомагають різні малюнки – що ми і бачимо на наведеному вище прикладі.
- Такі прийоми дизайну стін сьогодні у великій моді, і відмінно підходять як для оформлення спалень і віталень, так і для дитячих, а так само підліткових кімнат. Взагалі, оздоблення кабінетів, а так само кімнат, в яких мешкають люди похилого віку або діти, потрібно гармонізувати тільки з допомогою нюансів.
До речі, з допомогою комбінування кольору і фактур стінових покриттів, можна виконати і візуальне зонування приміщення. Робиться це, коли приміщення одночасно виконує різні функції. Наприклад: у кімнаті школяра потрібно спальну зону відокремити від ігрової, а в однокімнатній квартирі є й спальне та робоче, і гостьову зони.
Чи є переваги у декоративної штукатурки
Отже, продовжуємо міркувати на тему: «Яка краще декоративна штукатурка, і які її переваги перед рулонними матеріалами?».
Почнемо з підготовчих робіт. Для поклейки шпалер потрібні однозначно рівні стіни. Особливо це стосується щільних текстурних шпалер – якщо поверхні належним чином не вирівняні, полотна неможливо зістикувати, а на внутрішніх кутах утворюються некрасиві зморшки.
Як готується основа
Під поклейку шпалер повинно бути виконано і стартове, і фінішне покриття штукатуркою, причому поверхня повинна бути не тільки рівною, але і гладкою. Тому після нанесення останнього накрывочного шару його шліфують, видаляють пил, і обов’язково грунтують (див. Грунтовка під шпалери: яку вибрати і як використовувати).
Точно так само готують стіни під фарбування, і на нашому сайті є не одна детальна інструкція по цій темі:
- Що стосується шпалер, то обійтися без фінішного шпаклювання при їх поклейке можна тільки в тому випадку, коли під фарбування призначені самі шпалери. Як правило, вони досить щільні і мають глибокий рельєф, який здатний приховати незначні вади базової поверхні. Цей варіант, до речі, є прекрасною альтернативою фактурної штукатурки.
Нюанси в кольорах і фактурі: шпалери під фарбування
Зверніть увагу! Коли на погано підготовлену основу клеяться тонкі паперові або шовкові шпалери, під ними проступають не лише нерівності, але і відчувається зернистість підстави. Так що, вимоги до якості вирівнювання стін, у деякій мірі залежать від варіанту вибраних шпалер.
- В принципі, те ж саме можна сказати і про декоративні штукатурки: основа під них повинно бути рівним, хоча і не обов’язково гладким. Тут теж все залежить від різновиду декоративного покриття. Для виконання художньої композиції, рельєфу, що виконується в техніці сграфіто, покриття з ефектом полірованого мармуру, поверхня стін і стель має вирівнюватися ідеально.
Декоративне штукатурне покриття робочої поверхні кухні
Якщо ж декоративне покриття буде мати ось таку фактуру, як на наведеному вище прикладі, то з його допомогою можна буде задекорувати і більш серйозні недоліки, що шорсткість поверхні. А тому дилему: «декоративна штукатурка: яка краще», кожен для себе вирішує сам – виходячи з умов поставленої задачі.
Створення акцентів і ефектів
І декоративна штукатурка, і шпалери, можуть використовуватися як у якості основного матеріалу, так і для створення в інтер’єрі акценту на якійсь стіні або зоні в приміщенні.
Досі ми говорили про них, як про основних матеріалах для оформлення стін по всій площі:
- Але враховуючи тенденції сучасного інтер’єрного дизайну, який більше вітає комбіновану обробку, виникає необхідність виділити якусь одну стіну, або її фрагмент. Як за допомогою кольору, фактури, малюнка можна створити такий акцент?
- Найбільш популярними фактурами, за допомогою яких здійснюють сьогодні акцентування в обробці стін, є імітації поверхонь натуральних матеріалів: каменю, дерева, цегли, шкіри, бетону. Так само неймовірно популярні і ефекти старовини, які на французький лад називають «кракелюр».
Кам’яна кладка на фотошпалерах
- Ось і давайте розглянемо, як можна отримати той чи інший варіант. Почнемо по порядку, з каменю. Можна, звичайно, для створення акценту на одній стіні, використовувати натуральний або штучний камінь. Але, по-перше, це дорого і трудомістко, а по-друге така облицювання вимагає догляду, так як на ній накопичується пил, вбираються запахи.
- Варіант з облицюванням хороший, коли потрібно створити імітацію кладки – якщо ж вас цікавить лише фактура каменю, то кращого варіанту для обробки, ніж декоративна штукатурка просто не знайти. Насамперед, це, звичайно імітація мармуру, яка може виконуватися за різними технологіями.
- Тут і мармурова мозаїка і мармур прасувальний мармур, і намальований. Максимальна достовірність імітації досягається завдяки мармурової борошні і крихти, що використовується в таких штукатурках в якості наповнювача. За допомогою мінеральних декоративних штукатурок можна створювати і фактури інших порід: доломіту, оніксу, травертину, базальту – хорошому майстру достатньо мати перед собою зразок.
Імітація цегляної кладки – найпопулярніший акцент
- До речі: кладку в цьому випадку теж можна імітувати – тільки уявні шви між каменями, доводиться креслити на ще пластичної штукатурці. Те ж саме стосується і цегляної кладки. На відміну від каменя, який відмінно виглядає і на фотошпалерах, її, якщо не виходить облагородити справжню кладку, краще імітувати або з допомогою клінкерної або гіпсової плитки, або процарапывать шви на сирій штукатурці.
- Імітація деревини виконується ще простіше. Для цього достатньо мати під рукою гумовий шпатель з відповідним рельєфом на сферичному полотні. Та й взагалі, з допомогою фактурних валиків, штампів, і навіть простих предметів побуту, можна створювати всілякі рельєфи.
Валик з силіконовими фактурними насадками, допоможе в обробці сирої штукатурки
- Робота копітка, але таку обробку стін по всій кімнаті і не виконують, а ось створення акценту у вітальні, на найвиднішої стіні, або в спальні – це те, що треба. До речі, імітація шкіри крокодила або пітона, теж виконується з допомогою силіконових валів. З однієї і тієї ж фактурної штукатурки можна отримати десятки різних ефектів, так як це здебільшого залежить від вибору інструменту для нанесення рельєфу.
- Модну нині імітацію бетону, виконують зовсім по-іншому. По-перше, для досягнення найкращого ефекту, потрібно купувати спеціально орієнтовану на нього штукатурку. Справа в тому, що це єдиний варіант, який виготовляється на основі гіпсу або білого цементу, а на основі сірого цементу.
- З-за того, що в’яжуча речовина в них має дуже тонкий помел, такі штукатурки називають микроцементными. Відтінок, властивий цементу, плюс відповідна колеровка готової суміші, тут дуже навіть до речі – адже сірий колір притаманний і бетону. Можна, звичайно, отримати такий ефект і з білих текстурних штукатурок, але їх буде складніше заколерувати в потрібний колір – доведеться ще і фарбувати поверхнево.
Імітація бетону в якості акценту на одній стіні
- Але досягти потрібного кольору – це тільки половина справи. Бетон відрізняється шорсткою поверхнею, наявністю на ній дрібних тріщин і раковин, і для повної достовірності, їх потрібно створити на штукатурці штучно. При бажанні, стіну можна розкреслити так, що буде здаватися, що вона викладена з мілкоформатних бетонних блоків, або, навпаки, з великих плит. Щоб зрозуміти, як і що робити, достатньо подивитися декілька відеороликів, яких повно в інтернеті.
- Про декоративних штукатурках можна говорити багато. Їх перевага перед тими ж шпалерами, полягає в тому, що обробка виходить більш довговічною. Рулонні покриття служать максимум 10 років, та й то не всі. Навіть якщо в порядку їх поверхню, тому з часом вони просто починають місцями відклеюватися.
Що стосується декоративних штукатурок, то навіть на фасадах вони служать до 25 років – що вже говорити про приміщеннях, де немає ні дощу, ні вітру. Вся справа в тому, що сучасні склади модифікуються полімерними добавками, а готові покриття захищають спеціальним захисним лаком або воском. Ну а якщо говорити про естетичну складову, то шпалери, звичайно, декоративним штукатуркам ні в чому не поступаються.