Ми бачимо, класичну світлу вітальню, стіни якої оброблені вініловими шпалерами з ніжною забарвленням, підкреслює стилістичну спрямованість інтер’єру
Ще приблизно 20 років тому, проблем з вибором шпалер взагалі не було. Відштовхуватися доводилося тільки від особистих смакових уподобань, а різниця полягала тільки в декоративною складовою.
Сьогодні часи змінилися, і саме поняття шпалери стало настільки великим і містким, що людині, рідко сталкивающемуся з ремонтними роботами, складно визначитися з вибором і зрозуміти, в чому ж між ними різниця. У цій статті ми поговоримо про те, як відрізнити флізелінові шпалери від вінілових, і спробуємо розібратися, які ж з них краще, якісніше і практичніше.
Зміст статті
- Основні відмінності і плутанина в поняттях
- Флізелінові шпалери без підкладки
- Плюси
- Мінуси
- Вініл
- Плюси
- Мінуси
- І в ув’язненні
Основні відмінності і плутанина в поняттях
Вінілові шпалери добре підходять практично для будь-яких приміщень, на фотографії ми бачимо оформлення стін в білосніжній їдальні
Почати нашу статтю хотілося б з відповіді на питання, як відрізнити шпалери флізелінові від вінілових, адже насправді, ці назви не більше ніж рекламний хід, але насправді вони лише вносять певну плутанину. По-перше, обидва варіанти шпалер, є двошаровими, тобто складаються з верхнього декоративного шару і нижнього, несучого шару, який клеїться безпосередньо до стіни й бере на себе основні навантаження.
Найчастіше, для збільшення якісних характеристик, виробники не обмежуються одним шаром, так як таке покриття виходить досить слабким і нестійким до різних впливів. Так, наприклад, те, що ми розуміємо під поняттям флізелінові шпалери, насправді є флізеліновимі шпалерами на вініловій основі.
Вініл тут виконує функцію підкладки, яка вступає в контакт зі стіною, і завдяки свій стійкості, покриття виходить значно більш міцним, ніж якщо б це були прості шпалери, що складаються з одного шару.
Те ж саме стосується і вінілових шпалер, так як найчастіше вони мають флізелінову основу. Таке покриття виходить дихаючим, тобто шпалери здатні випускати яке утворюється під їх поверхнею конденсат. Якщо ж вінілові шпалери не мають додаткового шару, то таке покриття виходить монолітним, і не здатним до паропроникності.
Звичайно, є ряд хитрощів, як збільшити якісні характеристики чистого вінілу, але це вже тема для окремої статті. Отже, в чому ж полягає головна відмінність вінілових шпалер від флізелінових?
У матеріалі, з якого вони виготовлені. Флізелін – це ткане полотно, вініл, пластик з щільною структурою. Який з цих матеріалів краще або гірше визначити не вдасться, так як до кожного видів шпалер пред’являються свої вимоги, але про все по порядку.
Флізелінові шпалери без підкладки
Флізелінові шпалери стануть ідеальним матеріалом для стін будь-якої кімнати, так як володіють великою кількістю переваг
Не дивлячись на свою відносно високу вартість, флізелінові шпалери користуються особливим попитом, який не зменшується навіть з появою більш сучасних матеріалів. Секрет такої популярності в основному криється в їхній екологічній чистоті, так як сам флізелін – це цілком природний матеріал, при виробництві якого не використовуються хімікати.
Але тут не варто забувати про те, про що ми говорили вище, а саме про вінілове підставу, адже вініл – це продукт хімічної промисловості, одержуваний з продуктів переробки нафти.
Ні, ми ні в якому разі не хочемо сказати, що вініл шкідливий для здоров’я. Це помилка, яка має намір, запустили в масове свідомість споживачів виробники натуральних оздоблювальних матеріалів. Просто вся справа в тому, що екологічні якості флізелінових шпалер сильно завищені.
Що ж стосується якісних характеристик, то натуральність флізеліну можна швидше віднести до недоліків, чим до переваг, адже конкурувати по міцності і довговічності з пластиком дуже складно, але не будемо забігати вперед, і давайте розглянемо основні переваги цього обробного матеріалу.
Плюси
Флізелінові шпалери підходять під багаторазову фарбування, причому їх текстурний візерунок абсолютно від цього не страждає, адже іноді хочеться змінити забарвлення
Отже:
- Високі декоративні якості. Якщо ви визначаєтеся, які шпалери вінілові або флізелінові вибрати, і вам набагато важливіше естетична сторона питання, то це самий підходящий варіант. Флізелінові шпалери виглядають дуже привабливо, і не дивлячись на те, що сучасні технології дозволяють наносити будь-який малюнок на будь-яку поверхню, принт на тканині можна відрізнити навіть при побіжному огляді.
- Висока ступінь паропроникності. Дуже важливий фактор, який багато в чому впливає на термін служби обробки. Особливо це актуально для стін, які зворотною стороною виходять на вулицю. На них найчастіше утворюються містки холоду, і як наслідок, з часом починає з’являтися конденсат.
- Можливість фарбування. Більшість шпалер з флізеліну випускаються в білому кольорі і передбачають нанесення на їх поверхню шару фарби (див. Вибираємо ніж фарбувати бамбукові шпалери під фарбування). Насправді це дуже зручно, так як текстурний малюнок самих шпалер залишається в будь-якому випадку, а от кольорову гаму ви вже можете вибрати на свій розсуд. Так само, можна регулярно оновлювати фарбу і міняти кольори стін, при цьому, не переробляючи повністю весь ремонт.
- Як і будь-який природний матеріал, флізелін не має позитивного електричного заряду, і насправді, це дуже зручне якість, так як забруднюватися такі шпалери будуть набагато рідше, тому що пил до них просто не липне.
Рада! Якщо ви вирішили клеїти бамбукові шпалери своїми руками, але не маєте відповідного досвіду, обов’язково подивіться відео у цій статті, на якому наочно показана повна інструкція по роботі з цим матеріалом.
Мінуси
При великому бажанні, можна знайти флізелінові шпалери з підвищеною вологостійкістю, і вони запросто прикрасять вашу ванну кімнату
Отже:
- Низька стійкість до впливу вологи. Сьогодні можна зустріти на ринку флізелінові шпалери, що миються, але тут важливо розуміти, що саме визначення – миються, більше направлено на рекламу, так як в будь-якому випадку, ці шпалери боятися води. Звичайно, їх можна протирати вологою ганчіркою, але ось рясного миття, і тим більше із застосуванням миючих засобів вони просто не перенесуть.
- Низька стійкість до механічних впливів. Звичайно, якщо ви клеїте шпалери в спальні, то про цей недолік можна і не думати, стіни в цій кімнаті рідко піддаються яких-небудь дій, але от якщо мова йде про дитячу або передпокою, то тут краще розглянути інший, більш міцний і надійний варіант.
- Швидке стирання. Якщо ми говоримо про шпалери під фарбування, то цей фактор буде залежати від фарба, але якщо ваші шпалери самі по собі, то від частих дотиків, вони швидко втратять свої декоративні якості. В якості додаткового захисту часто використовують додатковий шар лаку, але тоді про паропроникності можна забути.
- Поглинання запахів. Цей фактор актуальний тільки для приміщень з агресивним середовищем, таких як кухня, де постійно присутні різкі і сильні запахи, які з часом почнуть усмоктуватися в шпалери. Усунути їх, потім вже не вдасться, і доведеться або покривати стіни лаком, або повністю міняти обробку.
- Вицвітання. Будь-яка тканина, при постійному контакті з сонячними променями, з часом втрачає насиченість фарб, і флізелін не виняток. Звичайно, якщо ваші шпалери пофарбовані, можна просто підновляти верхній шар час від часу, але якщо шпалери чисті, то велика ймовірність, що вони потьмяніють вже через п’ять-сім років.
Як видно, флізелінові шпалери мають практично однакову кількість переваг і недоліків, і до відповіді на питання, які вибрати шпалери вінілові або флізелінові, ми поки не наблизилися.
Вініл
Вінілові шпалери на паперовій або флізеліновій основі, можуть підійти і для спальні, це вже бажання кожного
Як ми вже говорили вище, вініл – це продукт переробки нафтопродуктів, але всупереч поширеній думці, він є повністю безпечним для здоров’я людини. Підтвердженням тому можуть служити рекомендації наглядових будівельних відомств, які пропонують вінілові шпалери для використання в громадських і дитячих установах.
Оману з приводу шкідливості вінілу з’явилося ще на зорі його існування, коли у виробництві використовувався формальдегід. Саме він і вважався шкідливим для здоров’я, і то тільки при впливі високих температур або при горінні.
Вініл старого зразка, при загорянні починав виділяти токсичні гази, які самі по собі були дуже небезпечні. З часом, формальдегід був повністю виключений з технології виробництва вінілу, і замінений на безпечні речовини.
Більш того, в склад були додані спеціальні антипірени, які перешкоджають загорянню, а при дії відкритого полум’я перетворюють пластик у вуглекислий газ, який, як відомо ще з уроків хімії в школі, не тільки не горить, але і перешкоджає поширенню вогню. Простіше кажучи, вінілові шпалери можна вважати цілком безпечними, і це далеко неединственный їх плюс.
Плюси
Вінілові шпалери можна з легкістю використовувати на кухні, так як їм не страшна вологість і перепади температури
Отже:
- Висока стійкість до механічних впливів. Звичайно, вінілові шпалери можна подряпати або порвати, але для цього доведеться докласти чимало зусиль. Матеріал настільки щільний, що випадкові контакти з гострими предметами не залишать на ньому сліду.
- Стійкість до вологи. Будь-які вінілові покриття, і шпалери в тому числі, можна сміливо мити і навіть використовувати при цьому побутову хімію. Малюнок не втратить свій барвистості, і структура полотна не порушиться, тому такі шпалери найчастіше використовують у приміщеннях з підвищеною вологістю і загрезняемостью, наприклад кухнях або передпокоїв.
- Стійкість до ультрафіолету. Навіть при постійному перебуванні на сонці, вінілові шпалери не вицвітають і не вигоряють. Справа в тому, що малюнок або монотонний колір наносяться не на поверхню полотна, в даному випадку фарби є одним цілим із шпалерами на молекулярному рівні, а отже, і дія прямих сонячних променів вінілу не страшно.
- Широкий вибір декоративних виконань. Подивившись на фото в цій статті, можна зрозуміти, наскільки широкий і багатий асортимент вінілових шпалер, і це далеко не повні колекції. На вінілове полотно можна нанести будь-який малюнок, і навіть надати йому рельєфну структуру. До речі, деякі виробники сьогодні випускають особливі дизайнерські шпалери, малюнок на яких буде повністю ексклюзивним.
- Стійкість до деформацій. Як відомо, стіни недавно побудованого будинку, протягом кількох років можуть давати природну усадку, і багато оздоблювальні матеріали від цього приходять в непридатність, але тільки не вініл, відмінною рисою якого є висока пластичність. Такі шпалери повністю повторюють контури стін, і при усадці, деформуються разом з ними.
- Зносостійкість. Вінілові шпалери можна клеїти навіть в передпокої, де на стіни традиційно виявляється підвищений вплив. Саме тут покриття переживають найбільш часті дотики, і багато з них з часом втрачають свої декоративні якості. Вініловим ж шпалер стирання не страшно, і їх можна чіпати руками, не побоюючись, що на поверхні залишаться відбитки.
З усього вище сказаного можна зробити висновок, що основна відмінність флізелінових від вінілових шпалер в їх міцності і зносостійкості. Але і у вінілу, на жаль, є ряд недоліків, з якими доведеться рахуватися.
Мінуси
Вінілові шпалери можуть імітувати різні матеріали, що дозволяє підібрати потрібну текстуру для будь-якого стилю інтер’єру приміщення
Отже:
- Низька ступінь паропроникності. Вініл сам по собі щільний матеріал, який не здатний випускати пар назовні. З іншого боку, він і не впускає його під свою поверхню, але скоп’є з часом конденсату в даному випадку, просто нікуди діватися і він починає переростати у цвіль або грибок.
- Велику вагу. Самі по собі вінілові шпалери дуже важкі і цей фактор необхідно враховувати при наклейці їх на легкі перегородки, побудовані наприклад з гіпсокартону або ДВП. Звичайно, пошкодити своєю вагою навіть саму легку конструкцію вініл не зможе, але зате створить істотну навантаження, і буде сприяти природному деформації стіни.
- Певна складність поклейки. Всі ми звикли, що для того щоб поклеїти шпалери, необхідно нанести на якій їх тильну сторону і докласти полотно до стіни. З вінілом справа йде дещо складніше. З-за порівняно великої ваги, клей наноситься не тільки на полотно, але і на стіну, а це зайві витрати часу і сил.
- Швидка загрезняемость. Як вже згадувалося вище, природні матеріали не притягують пил до поверхні, на відміну від штучних матеріалів, яким і є вініл. Мити і чистити таке покриття доведеться частіше, ніж флізелінові, але враховуючи високу стійкість до вологи, особливих труднощів цей нюанс доставляти не має.
І в ув’язненні
В наш час малюнки і текстура шпалер може імітувати не тільки будівельні та оздоблювальні матеріали, але й предмети меблів, наприклад, книжкові стелажі
Отже, в чому ж полягає головна відмінність флізелінових шпалер від вінілових? Звичайно, в матеріалі, з якого вони изловлены, і саме це і впливає на їх якісні характеристики.
Якщо ви підбираєте обробку для вітальні або спальні, то флізелін – це саме те, що вам потрібно. Він приємний на дотик і привабливо виглядає. У цих кімнатах немає істотних навантажень на стінові поверхні, тому покриття прослужить дуже довго і його не доведеться реставрувати.
Зовсім інша справа, якщо ви підбираєте шпалери для кухні або передпокою. Тут краще віддати перевагу більш щільному і витривалим покриттю. Вініл з легкістю впорається з усіма негативними впливами, які традиційно присутні в цих приміщеннях, і навіть у разі сильного забруднення, відмити поверхня не складе великої праці.