Зараз активно розвиваються технології, з’являються нові товари і багатьох лякають чудеса технологічного прогресу. Ринку оздоблювальних матеріалів це теж торкнулося. Якщо паперові, дорогі пробкові та бамбукові полотна не викликають побоювань, то вінілові часто підозрюють у тому, що можуть нести серйозну загрозу для людини. Розберемося з тим, звідки взялося це думка. Дійсно оздоблювальні матеріали на вініловій основі можуть приносити шкоду?
Зміст:
Чому вінілові шпалери вважають шкідливими
Щоб зрозуміти звідки взялася думка про шкоду вінілових шпалер потрібно розібратися з тим, які бувають шпалери взагалі. Всі види розглядати не доведеться, зупинимося лише на найбільш популярних: паперових, вінілових і на флізеліновій основі.
Полотна на паперовій основі повністю безпечні, папір не виділяє ніяких шкідливих речовин, відмінно пропускає повітря. Така обробка не сприяє розвитку цвілі і грибка, єдиний недолік – недовговічність. Полотна легко рвуться, малюнок на них дуже швидко вигоряє, мити їх не можна.
Майже всі ці недоліки не характерні для полотен на флізеліновій основі. Флізелін отримують шляхом проклеювання целюлозних волокон. Він за властивостями схожий на папір, також не виділяє ніяких речовин, «дихає», в цілому є безпечним. Така обробка міцна, довговічна, єдиний недолік – ціна.
Вінілові шпалери вважаються найбільш зносостійким покриттям
Вінілові полотна перевершують папір і флізелін по міцності завдяки шару вінілу (полівінілхлориду). Ця речовина має повністю хімічне походження, не пропускає повітря і вологу. З одного боку, це робить полотна суперпрочными, з іншого – відсутність повітрообміну істотно підвищує ризик розвитку цвілі і грибка. Цей недолік можна усунути за допомогою якісної просочення з антисептиком, крім того, багато виробники навчилися робити покриття пористим, тобто пропускає повітря.
Інша проблема полягає в тому, що полівінілхлорид може виділяти формальдегіди, які однозначно не несуть користі для людини. Крім того, те, що ми називаємо вінілом – це звичайний пластик, яким з допомогою фталатів (пластифікаторів) надали гнучкість. В цих речовинах часто містяться важкі метали, які несуть найбільшу небезпеку для здоров’я.
Що роблять виробники, щоб зробити шпалери безпечними
Ми з’ясували, що у вінілових шпалер є три істотних недоліки, що ставлять під сумнів їх безпеку, це:
- Повітронепроникність.
- Виділення формальдегідів.
- Важкі метали в складі.
Першу проблему виробники оздоблювальних матеріалів вирішили досить просто, зробивши ПВХ-шар пористим. З другої трохи складніше, так як ступінь виділення шкідливих речовин сильно залежить від якості використовуваного у виробництві сировини. Домогтися того, щоб формальдегіди взагалі не виділялися неможливо, але використовувати вінілові полотна без великого ризику для здоров’я все ж можна.
Шпалери з пористим шаром вінілу справляються з проблемою повітронепроникності
Як вибрати безпечні шпалери
Ви напевно вже зрозуміли, якими характеристиками повинні відповідати безпечні вінілові шпалери: шар вінілу має бути пористий, а загальний рівень виділення формальдегідів мінімальним. Інформацію про ці властивості можна знайти на упаковці.
Якщо ви вибираєте шпалери в оффлайн-магазині, не соромтеся перевірити чи є у рулону запах. Метод здається сумнівним, але він дійсно допоможе відсіяти неякісні полотна і китайські підробки під відомі бренди.
Будьте готові до того, що якісні та мінімально шкідливі шпалери з вініловим покриттям будуть коштувати дорого. Не варто купувати полотна китайських виробників, так як саме їх продукція найчастіше порушує всі норми і стандарти. Найкращий варіант: матеріали виробництва Німеччини, Фінляндії і Швеції.
Обережними варто бути при купівлі полотен на флізеліновій основі. Дуже часто флізелін використовується в якості основного шару, а для міцності його покривають все тим же вінілом. Те ж стосується паперових полотен. Уважно читайте склад шпалер перед покупкою.
Висновок: варто купувати вінілові шпалери чи ні?
Не можна однозначно сказати, що шпалери з полівінілхлоридом безпечні і не несуть жодної шкоди для здоров’я. Але дане твердження справедливо для багатьох речей, які присутні в наших квартирах: меблі з ДСП, ламінат, деякі фарби теж виділяють формальдегід, але ніхто не поспішає повністю відмовлятися від них. Ось і від шпалер з вініловим покриттям відмовлятися зовсім не варто, просто використовувати їх потрібно обережно. Тобто – не клеїти їх у дитячих спальнях і вітальнях.
Використовуйте шпалери з ПВХ-шаром у приміщеннях, де є хороша вентиляція і де ви проводите мінімум часу, найчастіше – це передпокій і кухня. У цих кімнатах оздоблення точно буде безпечна для всіх членів сім’ї і ви зможете відчути всі її переваги, а саме – міцність, довговічність, стійкість до вологи і відмінні декоративні властивості.
Компонування шпалер з фарбою також може бути варіантом використання вінілового покриття в житлових кімнатах