Вибираючи шпалери орієнтуються на їх склад і зовнішній вигляд. Відомо, що флізелінові міцні і їх часто можна фарбувати. На практиці все трохи складніше, вже на етапі пошуку шпалер з певним складом вас може чекати сюрприз: не всі виробники пишуть склад словами, на рулоні може бути вказана тільки пара букв і знаків. Якщо ви знаєте що означають ці умовні позначення, то будете чітко розуміти як поведе себе матеріал в експлуатації, як його клеїти і знімати.
Склад шпалер
Почнемо з азів – складу. Він може позначатися 2-3 кириличними літерами. Знаючи основні види шпалер, зрозуміти, що означають ці букви неважко:
- Б – папір.
- А – акрил.
- ВВ, ПВ і РВ– спінений, плоский і рельєфний вініл.
- СТР – структурні під фарбування.
- ТКС – текстильні.
- СТЛ – склошпалери.
Розібратися що за матеріал перед вами можуть допомогти і позначення на шпалерах: товста вертикальна лінія і дві тонкі вигнуті вказують на двошарових тиснених полотнах.
Світлостійкість
Умовні позначення рівня світлостійкості легко відрізнити від інших, тому що на них намальовано сонце. Розібратися треба тільки з розшифровкою:
- Половина сонячного диска – погана світлостійкість. Такий матеріал підійде для стін приміщень, у яких майже немає денного світла.
- Половина сонячного диска з плюсом – середня. Матеріал буде помірно вигоряти на сонці, не підійде для приміщень, які освітлюються сонцем майже весь день.
- Просто сонце – висока.
- Сонце з плюсом – дуже висока.
- Два сонця – надвисока (зустрічається рідко).
Для добре освітлених приміщень краще вибирати шпалери з високою світлостійкістю
З вибором все просто, якщо це передпокій, до якої сонячне світло ледь доходить, то можна взяти обробку з поганою світлостійкістю. У вітальню з великими вікнами, що виходять на південну сторону однозначно краще шукати полотна з високою і дуже високою світлостійкістю, інші через кілька років вигорять.
Вологостійкість
Від того як шпалери взаємодіють з вологою залежить можна буде їх мити і з якою інтенсивністю. Умовних позначень, як і з світлостійкістю, п’ять:
- Одна хвиляста лінія – зовсім не переносять вологу.
- Дві хвилясті лінії – миються. Їх можна протерти вологою губкою від пилу, не більше.
- Три хвилясті лінії – супермоющіеся. Крім вологої губки можна використовувати миючі засоби.
- Одна хвиля і щітка – стійкі до чищення тертям.
- Три хвилі і щітка – суперустойчивы до чищення тертям.
За цим позначенням на шпалерах можна частково зробити висновок про їх міцності. Але для цього параметра теж є свій значок: дві вертикальні лінії (товста стіна, тонка – шпалери) і молоток. Такі умовні позначення ставлять на полотнах стійких до ударів.
Монтаж, підгонка малюнка, демонтаж
Маркування шпалер включає позначення, які інформують про те як правильно клеїти шпалери, підігнати малюнок і правильно зняти полотно, коли прийде час наступного ремонту. У технології поклейки найважливіше – спосіб нанесення клею. На рулоні щодо цього ви можете зустріти один із трьох знаків:
- Рулон і щітка – клей наноситься на полотно.
- Вертикальна лінія і щітка – клей наноситься на стіну.
- Ємність з водою, в яку опущено рулон – клей нанесений на полотно, його потрібно тільки змочити.
Позначення на шпалерах допоможуть правильно підігнати малюнок
Далі – підгонка малюнка. Не завжди по візерунку легко зрозуміти як підігнати листи один до одного. Виробники з допомогою маркування шпалер дають на це відповідь. Позначення виглядають у вигляді стрілок, що вказують як потрібно розташовувати листи по відношенню один до одного. Розшифровка наступна:
- Одна стрілка вгору – всі листи клеяться в одному напрямку.
- Дві вертикальні стрілки, одна вказує вгору, друга – вниз- кожен другий лист потрібно перевертати на 180°.
- Дві горизонтальні стрілки, розташовані на одному рівні – пряме накладення малюнка.
- Дві горизонтальні стрілки, розташовані на різному рівні – для стикування малюнок потрібно буде змістити.
- Горизонтальна стрілка і нуль – малюнок не потрібно підганяти.
Це не всі значки на шпалерах щодо стикування. Є ще один: дві паралельні горизонтальні лінії і одна вертикальна. Він означає, що непомітною для стикування шпалери треба клеїти з нахлестом, після чого розрізати по шву.
Для ілюстрації особливостей зняття покриття існує три знака, всі вони показують стіну (товста вертикальна лінія), шпалери (тонка вертикальна лінія) і, власне, особливості монтажу:
- Між шпалерами і стіною пензлик – значить перед зняттям їх потрібно змочити.
- Поруч із шпалерами намальована стрілка – весь шар шпалер знімається без змочування.
- Лінія шпалер ділиться на дві – матеріал знімається пошарово. Залишився на стіні шар може використовуватися в якості основи під нові шпалери.
Корисні поради з вибору шпалер
Якщо вам потрібні шпалери для стін в громадському приміщенні, шукайте рулони зі значком перекресленого вогню. Його ставлять у випадках, коли полотна мають трудновоспламеняемое покриття.
В іншому, крім значків на шпалерах обов’язково простежте, щоб номер партії і артикул на всіх рулонах збігалися. В різних партіях колір рулонів може трохи відрізнятися, в магазині це помітити важко, але при денному світлі різниця буде сильно кидатися в очі.
Таблиця умовних позначень на шпалерах