Говорячи сьогодні про те, які бувають шпалери, ми згадуємо розкішні дизайнерські покриття або паперові матеріали з простим принтом. І зовсім не думаємо про те, якими були найперші шпалери і хто їх придумав. Варто заповнити пробіл у знаннях і трохи відмотати плівку назад історії.
Ось печерні люди – звичайно, вони не знали шпалер, але прагнули прикрашати стіни свого житла, використовуючи шкуру і наскальний живопис. Кілька тисяч років саме ці «інтер’єрні ідеї» вважалися найкращими – до тих пір, поки не виникли перші шпалери.
Як з’явилися шпалери на тканій основі
За тисячу років до настання нашої ери з’явилися перші шпалери з тканини. Вважається, що батьківщина цього матеріалу – Ассирія і Вавилон. Покриття того часу можна було назвати шпалерами лише умовно – це були полотна з грубих ниток з примітивними чорно-білими візерунками.
І тільки в 11 столітті нашої ери вже придумали декорувати стіни кольоровими полотнами, прикрашеними химерними орнаментами і біблійними сценами. Технології виробництва шпалер розвивалися вкрай повільно – лише через два століття після появи перших зразків текстильних покриттів вирішили організувати фабричне виробництво. І то – шпалери буквально ткалися з певним художнім полотнам і виготовлялися тільки під замовлення.
Текстильні шпалери в сучасному інтер’єрі
Наприклад, на початку 16 століття у Фландрії ткалися шпалери з полотен Рафаеля, які він спеціально підготував для прикраси Сікстинської капели. За «виробничий процес» відповідав нидердандский художники Бернгард Ван Олею. Тканинні настінні декорації були надзвичайно дорогі, і незабаром знайшли альтернативний спосіб виробництва – художник фламандської школи живопису Ван Ейк запропонує не ткати візерункове полотно, а розписувати вже готову матерію. Саме це винахід поклало початок процесу випуску «друкованих» шпалер.
Незабаром ринок Європи був завойований, а ще через 100 років на шпалери звернув увагу Петро Перший і наказав терміново впроваджувати «нововведення». У 1716 році заснували «Російську шпалерну мануфактуру», куди спочатку запросили майстрів з Франції. Але всього за 6 років виробництво шпалер в Росії було повністю налагоджено, причому курирували його вже місцеві майстри.
Історія появи паперових шпалер
Історія паперових шпалер почалася в Китаї, в період правління імператора Хоти. В цей час китайці винайшли папір (її робили з ниток і кори). Паперовими листами обклеювали стіни, а на них малювали картини і ієрогліфи. Секрет виготовлення паперу охоронявся китайцями впродовж шести століть – ні купити, ні дізнатися його хитрістю було не можна.
Про те, як робити папір, світ дізнався тільки в сьомому столітті – кілька військових поразок китайців змусили їх розкрити секрет спочатку японцям, а потім – арабам. А араби продали технологію в Андалузію, і на території Іспанії заробили перші паперові млини.
Що ж стосується «оригінальних» китайських шпалер, то вони були вперше завезені англійцями. І заповзятливі виробники шпалер з Туманного Альбіону довго нікому не поступалися першості. Але покриття все ще залишаються занадто дорогими – вся справа була в тому, як роблять шпалери: спочатку друкували папір, а потім її розфарбовували вручну по спеціально виготовленим трафаретами.
А в 17 столітті підданий англійської корони Цанер придумав нові види шпалер на стіни – паперові, що імітують тканину. Це був так званий «фальшивий шовк». Для його отримання папір грунтувалася і поверхня обсипалась обрізками шовкових ниток. Виходила «благородна матерія» – подібні зразки прикрашали Лувр і замок Рішельє.
Паперові шпалери в інтер’єрі французького замку
Також Цанер запропонував друкувати малюнок на поверхні, використовуючи дерев’яний штамп, покритий фарбою. Втім, його особистим винаходом це складно назвати – малюнки на шпалерах китайці навчилися створювати ще в 10 столітті.
Перша гільдія шпалерників з’явилася у Франції на початку 17 століття. Але про масовий випуск рулонів тоді ще й не думали – матеріал проводився шматками і не приклеювався на стіну, а кріпився на дерев’яний каркас. Популярними малюнками в ті часи були фактури штукатурки і цегли, імітація архітектурних елементів. А в 18 столітті пальму першості вибороли пасторальні мотиви з пастушками і пейзажами. Після цього настала ера флори та природного каменю – найбільш затребуваними орнаментами стали квіткові, а серед імітацій особливою популярністю користувався малахіт, лазурит, мармур.
Сучасні технології, вініл і флізелін
Технічні можливості для випуску шпалер у рулонах з’явилися тільки в 17 столітті – спочатку гравер з Франції Папильон придумав матриці для безперервного друку малюнка, потім (знову у Франції) з’явилася машина для виготовлення рулонів. І тільки в 1839 друкар з Англії Престон встановив у машину для друку циліндричні валики – повчився прообраз сучасних друкарських верстатів.
А історія вінілових і флізелінових покриттів належить вже 20 століття. Так, комерційне використання вінілу почалося після 1933 року, коли продукт був запатентований компанією B. F. Goodrich Company. А перші вінілові шпалери з’явилися в США в 1947 – спочатку це було щільне «поліетиленове покриття, а сьогодні шар вінілу – мікропористий.
Бамбукові шпалери в сучасному інтер’єрі
А флізелін або полотно з целюлозних волокон почали випускати в Німеччині – тут навіть була торгова марка Vliseline компанії Freudenberg Vliesstoffe KG, яка спочатку спеціалізувалася на випуску нетканого матеріалу для спецодягу.